Vyřešeno. Přes rok trvající spory na Hornicko-geologické fakultě jsou u konce

Už tento pátek vyprší lhůta, kterou dali zástupci ministerstva školství Hornicko-geologické fakultě (HGF) při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) k tomu, aby vyřešila potíže ve svém vedení. Fakulta se totiž už déle než rok potýká se spory ohledně volby děkana a také akademického senátu. Požadavky ministerstva mají vyřešit nové akademické volby. Shodlo se na tom vedení HGF. 

Video Spory na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava
video

Spory na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava

„Celé páteční dopoledne probíhalo jednání akademického senátu, který se spolu s děkanem shodl na tom, že bude vyhlášen harmonogram senátních voleb,“ zjistil redaktor České televize Petr Mecner, který situaci na místě sleduje.

Volby se uskuteční na začátku zimního semestru. „Vznikne tak nový akademický senát, a to by mělo odblokovat současnou situaci,“ dodal Petr Mecner.

Zástupcům ministerstva školství mimo jiné vadilo, že se senát volil v době, kdy byl vedením fakulty pověřen Jaroslav Dvořáček a zároveň měla fakulta nového děkana Jana Valíčka. „Ten tehdy ale ještě nebyl jmenován a právě tady vznikl spor, jestli měl Dvořáček právo nově zvolený senát potvrdit,“ dodal Petr Mecner.

Ministerstvo tvrdilo, že se tak stát nemělo, a že senátní volby jsou neplatné. Část senátu s tím ale nesouhlasila. Připomínky měli státní úředníci také ke zrušení studijního progamu fyzika a v pořádku podle něj nebyl ani postup příjimacího řízení na HGF.

Po dnešním jednání by však již podle Petra Mecnera ve všech bodech měla být sjednána náprava a dlouhodobé spory tak mají skončit.

Kořeny HGF sahají do 18. století 

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO (HGF) propojuje přírodovědné disciplíny s technickými a ekonomickými obory. Její historie sahá až do roku 1716, kdy byla v Jáchymově založena nejstarší báňská škola. V průběhu staletí se pak měnily forma a délka výuky, působiště výukových institucí i organizační podoba báňského školství.

Do Ostravy se Vysoká škola báňská přesunula v roce 1945. Škola se poté rozdělila na současných sedm fakult. Například dnešní Hornicko-geologická fakulta vznikla v roce 1959 spojením samostatné Hornické fakulty a Geologické fakulty. 

Motivační stipedia mají zvýšit zájem o VŠB-TUO

VŠB-TUO navštěvuje v letošním akademickém roce na 15 000 studentů. Rekordu dosáhla škola v akademickém roce 2009/2010, kdy jich měla 24 058. Nové zájemce chce VŠB přilákat velkorysými motivačními stipendii, které jsou určeny pro studenty technických oborů.

Ti nejlepší z nových studentů bakalářských oborů si tak mohou za první ročník přijít až na 32 000 korun. Škola se s poklesem počtu studentů potýká už sedm let – jednak kvůli početně slabým ročníkům a také kvůli většímu zájmu o humanitní obory. Navíc očekává, že pokles bude přetrvávat ještě několik let, řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.