Ve skladu v Plané vybouchly desítky lahví s plynem. Jeden člověk zemřel

V Plané na Tachovsku hořel sklad lahví s propan-butanem. Desítky z nich explodovaly. Jeden člověk při neštěstí zahynul. Další dva lidi ošetřili zdravotníci. Hasiči už oheň uhasili a začali prohlížet objekt, který je prakticky celý zdemolovaný. Policie během zásahu okolí uzavřela a evakuovala desítky lidí z okolních domů. Všichni se odpoledne mohli vrátit zpět.

Video Události v regionech (Praha)
video

V Plané hořel sklad propanbutanových lahví

Oheň v Nádražní ulici byl nahlášený po 10:00. Na místě stále zůstávají čtyři jednotky hasičů, kteří budou sklad hlídat i přes noc. Po likvidaci požáru museli nejprve ochladit lahve s plynem, aby mohli do budovy vstoupit a začít s odklízením trosek. Místo nyní prohlíží pomocí termovize. 

Požár skladu, který se prakticky celý zřítil, nepřežil jeden člověk, dva se zranili. Jeden hasič pak byl s úrazem nohy převezen na chirurgickou ambulanci. V sobotu ráno dorazí na místo experti z Technického ústavu požární ochrany, kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů. Zajistí stopy a teprve pak určí příčinu požáru.

„Ošetřili jsme jednoho muže s lehčím zraněním. Druhý muž utrpěl postinhalační trauma a po ošetření jsme ho odvezli na internu nemocnice ve Stodě. Nebyl ale ohrožený na životě,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Martin Brejcha. 

Ve skladu bylo 600 až 700 tlakových lahví, z nichž jen zhruba stovka prázdných. Podle mluvčí tachovské policie Dagmar Jirouškové jich desítky explodovaly. Kusy létaly až 80 metrů daleko.

Video iReportér Vláďa Řehák: Výbuch skladu plynu v Plané u Mariánských lázní
video

iReportér Vláďa Řehák: Výbuch skladu plynu v Plané u Mariánských lázní

iReportér Vláďa Řehák: Výbuch skladu plynu v Plané u Mariánských lázní

Hasiči a policie proto vytvořili kolem skladu půlkilometrovou bezpečnostní zónu, kam nikoho nepouštěli. Důvodem bylo nejprve nebezpečí výbuchu, později doprava vody, kterou hasiči vozili z okolních nádrží. Večer se evakuovaní lidé mohli vrátit zpět do svých domovů. 

Sklad patří soukromému podnikateli. Oheň podle velicího důstojníka hasičů Pavla Musila způsobil škody za miliony korun: „Je celý zničený, spousta lahví vybuchla. Zničená byla ještě přilehlá díla a garáž, kde byla plnírna technických plynů, a kompletní vybavení.“

/*json*/{"map":{"lat":49.86085412158036,"lng":12.732428210327154,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.85969812330667,"lng":12.731373310089111,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/