Studenti vymalují podchody na nádraží v Ústí nad Orlicí

Podchody na vlakovém nádraží v Ústí nad Orlicí budou mít výtvarnou výzdobu. Studenti tamní uměleckoprůmyslové školy vymalují první části symbolickými i figurálními motivy. Půjde o první etapu, projekt potrvá asi tři roky. 

Video Události v kultuře
video

Mladí umělci mění podchody v Ústí nad Orlicí

Škola vybrala pět studentů, kteří navrhli například obrazy lidí. Přírodní motivy a figurální obrazy doplní krátká motta, dalšími obrazy budou jakési surrealistické výpovědi autorů a autorek.

„Budeme tvořit ještě na začátku prázdnin a rádi bychom dokončili první práce. Pokračovat budeme opět počátkem září,“ řekl vedoucí oboru Grafický design Bohuslav Špaček.

Každý autor či dvojice autorů vyzdobí zhruba čtyři metry podchodu, v plánu je postupně vymalovat větší část tras pod kolejemi. Malby schválilo město a souhlasil i vlastník nádraží – Správa železniční dopravní cesty, na projekt také přispěje.

„Jsme domluvení s městem, že to bude na tři roky, na tři etapy. Pro nás je to také dobré, že si vybereme ty nejlepší studenty a prostřídají se tam.“ 

Bohuslav Špaček

učitel uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí

Malířské potřeby si zatím hradí škola sama, potřebuje kolem 10 tisíc až 15 tisíc korun. Podle Špačka by však měla dostat od města dotaci. Budoucí grafici pracují se street artovými fixami, ale také se štětci a válečky. Šablony, které využívá bristolský street artový umělec Banksy, možná použijí v dalších etapách, dodal Špaček.

Město uvažovalo o vymalování podchodů už před dvěma lety, ale nejprve muselo počkat na kolaudaci koridoru. Poté také muselo vyjednat povolení od vlastníka.