Radnice Dvora Králové prodala pozemky za příslib nové výstavby, čeká již 10 let

Již deset let čeká radnice ve Dvoře Králové nad Labem na splnění slibů od nizozemských investorů Protivítr Invest. Ti městu slíbili výstavbu několika bytových domů na pozemcích, které od radnice koupili. Dosud ale realizovali jen asi polovinu původního záměru.

Video Události
video

Události: Investor ve Dvoře Králové n. L. neplní sliby

Nizozemský developer Protivítr Invest ve Dvoře Králové nad Labem měl jako vítěz veřejné zakázky do letoška postavit čtyři bytové domy s obchody. „Stojí tady dva bytové domy včetně nebytových prostor. Developer neplní slovo,“ představuje skutečnost bývalý místostarosta Dvora a dnes zastupitel Jan Bém (ODS).

„Téměř rok se nedařilo ty byty prodat. Samozřejmě investor z toho důvodu vyčkával. Třetí dům se bude stavět určitě,“ vysvětluje celou situace Petr Tautz ze společnosti Protivítr Invest.

Planý slib už Protivítr stál milion korun kauce, který si radnice vzala. A hrozí, že si vezme i druhý milion. „Pozemky jsou ve strategickém centru města a samozřejmě, pokud by oni je všechny nevyužili na výstavbu těch bytových domů, tak bychom s nimi jednali o tom, že by zpátky mohly přejít na město,“ říká starosta Dvora Jan Jarolím (ANO).

Ani na dalších parcelách, které Nizozemci koupili od dvorské radnice, žádný dům s obchody – jak původně slíbili – nestojí. Stavba se odkládá do roku 2020. „Možná by bylo lepší v té době, kdyby se pozemky prodaly až po kolaudaci. Smluvně podchycené sliby chyby,“ dodává bývalý místostarosta Bém.

Firmu nizozemských investorů Protivítr znají také tady v Náchodě, kde jí patří budova bývalé textilky Tepna. „Chtěli tady postavit multifunkční dům, který bude zahrnovat byty, kanceláře a jakousi nákupní zónu. Bohužel stále se tady nic neděje,“ potvrzuje stejnou praxi mluvčí Městského úřadu Náchod Nina Adlof. „Návratnost by byla v současné době asi hodně dlouhodobá, takže investor vyčkává,“ reagoval Petr Tautz z Protivítr Invest.

Naopak jiná nizozemská skupina CTP se do stavby skladového areálu v Hradci Králové pustila se vší vervou. Ovšem bez stavebního povolení. Za to zaplatila pokuty a omluvila se. V současné době čeká na verdikt, zda stavební úřad povolí dodatečnou legalizaci.