Počet loupeží v kraji výrazně stoupá. Policistům se daří vyřešit zhruba polovinu případů

V Moravskoslezském kraji roste počet násilných trestných činů. Od začátku roku vyšetřovali policisté přes 140 případů loupeží. Vyřešili z nich více než polovinu.

Policie České republiky
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Počet případů ve srovnání s loňským rokem výrazně stoupl. Bezpečnostní složky už letos vyšetřovaly o 14 případů více než loni za stejnou dobu.

O jedné z těchto kauz rozhodl v červnu soud. Patrika Kúna, který s nožem v ruce přepadl hernu, poslal soud do vězení na pět let, zjistil redaktor České televize Jiří Loučka. Muž, který z podniku ukradl tři a půl tisíce korun, se nakonec k činu sám přihlásil. Přepadená servírka se ale kvůli Patrikovi Kuhnovi psychicky zhroutila a pokusila se o sebevraždu. V herně už nepracuje.

„To je vlastně následek, který je těžkou újmou u dané osoby a způsobil jí řadu zdravotních potíží, ze kterých se léčila déle než rok,“ poznamenala státní zástupkyně Brigita Bilíková. Kúnovi byl uložen trest ve výši pěti let. „Soud při ukládání trestu přihlédl k tomu, že se obžalovaný doznal a sám se přihlásil na policii,“ doplnila mluvčí Krajského soudu Ostrava Lucie Olšarová.

„Doporučujeme vyhýbat se tmavým místům a vyhledávat místa s větší koncentrací lidí, která jsou dobře osvětlena.“ 

Lenka Sikorová

mluvčí moravskoslezských policistů

Podobný případ se Moravskoslezském kraji stane každý den. Region tak dlouhodobě patří k nejméně bezpečným v celé České republice. Na podobného násilníka jako je například Patrik Kuhn narazili lidé nejčastěji v Ostravě a na Karvinsku.

V červnu se na stoly ostravských kriminalistů dostal další závažný případ. Vyšetřují žhářský útok v ubytovně v Ostravě-Vítkovicích. Požárem se tam někdo zřejmě snažil zamaskovat násilný trestný čin. V hořícím bytě bylo totiž nalezeno tělo šestačtyřicetiletého muže.

Před několika týdny pak policisté dopadli skupinu tří mužů, kteří mají mít na svědomí přepadení ostravské firmy a plánování několika dalších loupeží. S pomocí zásahové jednotky je kriminalisté zadrželi těsně před přepadením vozu převážejícího peníze.

Vraždy: Policie byla v jejich řešení 100 % úspěšná 

Kromě loupeží trápí Moravskoslezský kraj i velký počet vražd. Loni kriminalisté řešili 17 takových případů a všechny se jim podařilo objasnit. Předloni jich bylo o čtyři méně, přičemž jeden pachatel stále uniká.

Vedení krajské policie chce letos přijmout 180 nových policistů. Celkem by pak v kraji pracovalo 4284 policistů, řekl již dříve ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Nejčastější vražednou zbraní loni byl nůž, který útočník použil v deseti případech. V kategorii motiv dál vládnou osobní vztahy, často spojené se žárlivostí či rozchodem partnerů. Ty byly impulzem pro vraždu ve 12 případech.

Přibylo i lidí obviněných z drogových zločinů. Loni jich bylo 460, předloni 416. Pracovníci moravskoslezského speciálního týmu Toxi v roce 2016 řešili 379 případů. Odhalili 37 varen pervitinu a 51 pěstíren marihuany. Tři lidé po požití drog zemřeli. 

Ve všech případech šlo o otravu fentanylem, což je droga, která se v regionu objevuje v posledních letech. Narkomani jej získávají z léčivých náplastí. Droga je mnohonásobně účinnější než třeba heroin, proto je u ní obrovské riziko předávkování.

Naopak o více než 12 procent ubylo případů hospodářské kriminality. Těch loni policisté řešili 2754 oproti předloňským 3140. V obou letech se jim podařilo objasnit přes polovinu z nich. Nejčastěji šlo o podvody či daňové trestné činy.