V Bohumíně zavřou internu kvůli nedostatku lékařů. Pacienty posílají do Ostravy

Interní oddělení nemocnice v Bohumíně na Karvinsku se v červenci dočasně uzavře. Důvodem jsou personální změny v nemocnici a nedostatek internistů. Uvedla to mluvčí radnice Lucie Kolková.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

„Někteří lékaři odcházejí, podařilo se nám nasmlouvat nové síly, kvůli výpovědním lhůtám ale nemohou nastoupit tak rychle, jak bychom potřebovali. Proto jsme nuceni internu na měsíc uzavřít. V tuto chvíli ale považujeme za zásadní, že se nám podaří provoz interny obnovit,“ uvedl ředitel Bohumínské městské nemocnice Kamil Mašík, který připomněl, že situace v interní medicíně je v regionu kritická. 

„Sehnat lékaře atestovaného v oboru vnitřní lékařství se dnes rovná zázraku, celý Moravskoslezský kraj řeší obrovský nedostatek internistů.“

Kamil Mašík

ředitel Bohumínské městské nemocnice

Bohumínská interna se uzavře 1. července, už od 26. června ale nebude přijímat nové pacienty. V červenci zůstane zcela uzavřená, stejně jako interní pohotovost. Záchranná služba bude pacienty rozvážet do okolních nemocnic. Stejně tak musejí postupovat lidé, kteří internu vyhledají ze zdravotních důvodů sami.

„Doporučujeme jim, aby se obrátili na některou z ostravských nemocnic,“ řekl Mašík. Po červencové pauze by se měla bohumínská interna včetně pohotovosti znova otevřít pacientům. Od srpna by tak měla všechna oddělení bohumínské nemocnice fungovat bez omezení.

Kraj hledá lékaře 

Moravskoslezský kraj už dříve ohlásil, že do svých nemocnic se bude lékaře na Karvinsku snažit nalákat na náborové příspěvky. Obrovský nedostatek byl právě u internistů.

Pro lékaře, který ve výběrovém řízení získá místo v nemocnici v Karviné-Ráji, Havířově nebo Orlové, byl připraven stotisícový náborový příspěvek. Primář mohl získat dvojnásobek. Kraj lákal i absolventy, kterým nabízí stipendium v posledních dvou letech studia, pokud poté nastoupí do některé z krajských nemocnic, řekla již dříve mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Podle náměstka Moravskoslezského hejtmana Martina Gebauera (ANO) se krajská zdravotnická zařízení, stejně jako celé tuzemské zdravotnictví, potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu. Nedostatek lékařů pociťují organizace především v oborech, jako jsou neurologie, interna, gynekologie a porodnictví, geriatrie či psychiatrie. Chybí ale i všeobecné a pediatrické sestry, zdravotničtí a radiologičtí asistenti či fyzioterapeuti.

Loňský průměrný plat lékaře v nemocnici zřizované krajem byl asi 68 000 korun, u sestry činil asi 25 500 korun.