V Mošnově se začne stavět továrna na výrobu slitin za 750 milionů. Práci dá 60 lidem

Ostravská společnost Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace začne v červenci v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku stavět továrnu na výrobu speciálních ocelí a superslitin za 750 milionů korun. Dokončena by měla být příští rok a práci v ní najde až 60 lidí.

Továrna s obchodním názvem Maestoso Advanced Materials by měla ročně produkovat zhruba 5000 tun vysoce speciálních materiálů. Vznikne na pozemku o rozloze 2,5 hektaru, který firma loni koupila od města Ostravy za 11 milionů korun.

Podle ředitele společnosti Jiřího Režnara bude továrna disponovat unikátní technologií a zařízením, jaké široko daleko nemá konkurenci. „Pokročilá vakuová technologie výroby špičkových ocelí a superslitin s požadovanou mikročistotou a chemickou homogenitou ve střední Evropě zcela chybí, na východ od nás není jediná továrna, která by byla schopna tyto velmi žádané slitiny vyrobit,“ uvedl.

„V tuto chvíli uzavíráme smlouvy se strategickými partnery v oblasti dodávek energií, jako jsou elektrická energie, plyn, stlačený vzduch či technické plyny. Vedení společnosti vybralo jako svého partnera v dodávkách metalurgických technologií společností Consarc Engineering Ltd, která patří mezi tvůrce trhu s technologiemi a know-how umožňujícími výrobu těchto špičkových materiálů určených pro letecký a kosmický průmysl.“

Jiří Režnar

ředitel společnosti Maestoso Advanced Materials

Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace vlastní patent na ocel pro práci za tepla, která výkonnostně konkuruje špičkovým ocelím zahraničních výrobců. „Rozhodli jsme nejen pokračovat ve výzkumu a vývoji, ale především začít s výrobou této oceli. Týmu našich vědeckých pracovníků se podařilo vyvinout rovněž proces výroby niklových superslitin, který nám umožní vstup na tento exkluzivní trh s materiály pro leteckou, námořní a automobilovou dopravu,“ uvedl Režnar.

V první fázi projektu dá továrna práci 35 zaměstnancům. „V době najetí technologie do plného provozu zde nalezne zaměstnání až 60 pracovníků, z toho 45 v dělnických profesích, pět v technických profesích a deset ve vyšším managementu a obchodním úseku,“ uvedla Hatlapatková.

Továrna nebude financována z peněz EU

Zhruba 40 procent nákladů na výstavbu továrny firma zaplatí z vlastních zdrojů, 60 procent pokryje úvěry. „Původně jsme plánovali získat na tuto stavbu dotace EU, ale tím by se celá akce zdržela minimálně o rok a půl až dva. A tak jsme navýšili financování o vlastní zdroje,“ uvedl Režnar.

Společnost Vítkovice - výzkum a vývoj - technické aplikace vznikla v roce 2000 odštěpením privatizovaného výzkumného ústavu od vítkovického koncernu. Současný název má od roku 2006.

Firma se zabývá výzkumně vývojovou činností zaměřenou především na aplikaci nových poznatků v průmyslové výrobě, a to zejména materiálů se zvýšenou životností pro náročné použití v oblasti nástrojových ocelí, dále pak magneticky měkkých ocelí a materiálů pro jadernou energetiku.