Letní tábory mají poslední volná místa. Stany a příroda děti stále táhnou

Měsíc do začátku prázdnin hlásí organizátoři letních táborů pro děti poslední volná místa. Z průzkumu České rady dětí a mládeže vyplynulo, že v tuzemsku stále převažují stanové tábory s tradičním programem v přírodě. Rodiče za pobyt dítěte zaplatí od dvou a půl do čtyř tisíc korun. Nejlevnější jsou tábory pořádané spolky, nejdražší komerční.

Organizátoři letních pobytů pro děti začínají pomalu připravovat tábořiště. S nářadím vyrazila do terénu i skupina skautských vedoucích ze střediska Vrbovec. Jejich víkendový program je jasný. „Musíme přichystat kamna, na kterých budeme v průběhu tábora vařit, všechno očistit a postavit týpí,“ popsala vedoucí oddílu Tereza Horká. Za měsíc na louce nedaleko Sloupu na Blanensku vyroste hned osm týpí pro pětadvacet až třicet dětí.

Příroda je pro děti zajímavá. I bez mobilu 

Podobně to vypadá i na dalších místech, kde bývají pravidelně dětská tábořiště. Stanové tábory s programem v přírodě jsou podle průzkumu České rady a dětí mládeže nejvyhledávanější. Děti jezdí průměrně na deset dní. „Ta příroda sama o sobě je pro děti moc zajímavá. Jediné, co tady nesmějí mít, je mobilní telefon,“ řekl vedoucí oddílu Denis Holík. Stanové tábory pořádané spolky jsou i cenově nejvýhodnější. Nejdražší jsou ty komerční v chatkách a penzionech.

Průměrná cena dětského tábora
Zdroj: Česká rada dětí a mládeže

V kurzu jsou i příměstské tábory

Kromě stanových táborů každoročně stoupá zájem o příměstské. Například ve středisku volného času Lužánky jich letos v létě pořádají přes dvě stovky. I v lanovém parku, kde děti celý týden mohou překonávat různé překážky. „Děti tady zažijí dobrodružství, zažijí nějaký zajímavý program, něco se tady naučí, navážou nové vztahy. Večer jdou domů, kde mají svoje pohodlí,“ řekl ředitel SVČ Lužánky Milan Appel. V Lužánkách mají poslední volná místa na pěti příměstských táborech, zbytek už je obsazený. A podobně velký zájem je i jinde.