Pošta rozšiřuje síť „partnerů“ v Moravskoslezském kraji. Přibyli dva noví

V Moravskoslezském kraji přibyly další partnerské pobočky České pošty. Nové začaly fungovat v Klokočově na Vítkovsku a v Novém Jičíně. Pošta Partner je plnohodnotnou alternativou pošty. Rozdíl spočívá v tom, že je provozována třetí osobou, nikoli Českou poštou.

Video Česká pošta má nové "partnery"
video

Česká pošta má nové "partnery"

Například v Klokočově, kousek od Vítkova na Opavsku, jsou za novou pobočku rádi. „Pošta je v prodejně se smíšeným zbožím. Lidé si tuto možnost chválí, protože nebudou muset cestovat kvůli vyřízení spousty věcí do Vítkova,“ zjistila na místě redaktorka České televize Tereza Krumpholzová.

Prakticky každou desátou pobočku pošty v Moravskoslezském kraji již provozuje někdo jiný než Česká pošta. Pošta díky tomu šetří a obyvatelé nepřijdou o poštovní služby, mnohde se naopak i rozšíří. Z 307 pošt v kraji partneři provozují na tři desítky poboček, u dalších deseti má pošta s provozovateli uzavřené smlouvy.

Pošta svým partnerům za provoz pobočky platí. Oslovuje v prvé řadě obce, a když ty nemají o provozování zájem, nabízí pobočky místním podnikatelům. Ředitelka pobočkové sítě České pošty v Moravskoslezském a Olomouckém kraji Hana Janowská řekla, že v místech, kde fungují provozovny Pošta Partner, lidé kvitují především prodloužení otevírací doby.

Česká pošta totiž uvádí, že sama by si takové prodloužení otevírací doby nemohla dovolit, vzhledem ke klesajícímu zájmu o své služby.

„Od roku 2013, kdy je plná liberalizace trhu i na listovní zásilky, nám ubylo v České poště 38 procent listovních zásilek. To je obrovské množství, je to ve stovkách milionů korun. Ubývají s celkovou elektronizací nejenom listovní zásilky, ubývají poukázky, ubývá klientů, kteří chodí platit inkaso na poštu, kteří si chodí vyzvedávat důchod na poštu, prostě klientů na klasické poštovní služby,“ řekla dříve Janowská. 

„Pomůže (projekt Pošta Partner, pozn. red.) jak České poště, tak i některé partnerské organizaci, protože na vesnicích je často provozovat nějaký byznys složité nejenom pro poštu, ale i pro maloobchody. Díky tomuto spojení občanům zůstane zachována nejenom pošta, ale i ty maloobchodní služby.“

Hana Janowská

ředitelka pobočkové sítě České pošty v Moravskoslezském a Olomouckém kraji

Poštovní pobočku v obchodě s potravinami provozuje například Radek Cichý v Dobraticích na Frýdecko-Místecku. „Naláká mi to lidi do obchodu,“ řekl.

Starostka Václavovic na Ostravsku Magda Pustková, kde Projekt Partner funguje už rok, řekla, že poštovní pobočka je ve stejných prostorách jako dřív a pracuje v ní i stejná zaměstnankyně. Kromě toho se na záskok zacvičila obecní matrikářka. Kromě poštovních služeb nabízí lidem i jízdenky, kolky či sázení sportky, navíc tam pracovnice vybírá i obecní poplatky za odpad či psy.

„Rozšířili jsme otvírací dobu. Fungujeme tak, aby to vyhovovalo všem,“ řekla Pustková. Obec ale na provoz pobočky doplatila za loňský rok 180 000 korun.

Pobočku pošty na úřad převedla například i obec Písek na Frýdecko-Místecku. Vedlo ji k tomu několik důvodů. Prostory, kde pošta sídlila, chce například využívat jako školku. „Na obci jsou pouze dva zaměstnanci, administrativy přibývá, takže jsme zvažovali, že do budoucna stejně budeme muset někoho zaměstnat,“ řekla starostka Písku Věra Szkanderová.

Obec zaměstnala bývalou pracovnici pošty, která také bude vybírat i obecní poplatky. „Lidi jsou spokojení s provozní dobou, která je stejná jako na úřadu. V jedné budově mají starostu, úřad i poštu,“ řekla Szkanderová.