Městem Albrechtice zmítají spory o dřevo. Starosta ho prodal levněji

Ve Městě Albrechticích vypukly spory o cenu dřeva. Kvůli kůrovcové kalamitě se zde až pětinásobně zvýšila jeho těžba a dřevo se hromadilo na skládkách. Starosta tvrdí, že chtěl zabránit jeho znehodnocení. Při prodeji měl ale překročit své pravomoce.

Video Problémy se dřevem
video

Problémy se dřevem

„Opozice ho za to chtěla odvolat, celá kauza bude mít nejspíš soudní dohru,“ uvedl redaktor České televize Pavel Habram.

Starosta prodal na radu lesního hospodáře dřevo v celkové hodnotě téměř tří milionů korun firmě Wood Source. Česká firma s ukrajinskými majiteli se zavázala koupit najednou 1500 kubíků dřeva.

„My jsme to dřevo chtěli prodat jako celek a mezi tímto sortimentem byla i slabší kulatina. Proto jsme jim dali na část dřeva slevu. Z té zakázky se prodalo asi 250 kubíků se slevou 300 korun,“ sdělil Luděk Volek (BEZPP), starosta Města Albrechtic.

„Vidím pochybení hlavně v tom, že pan starosta neustále tvrdí, že tato situace vznikla vlivem kalamitní těžby. Ale dřevo se nám hromadilo na skládkách už od konce minulého roku.“

Jaroslava Veselá (KDU-ČSL)

zastupitelka Města Albrechtice

Právě touto slevou měl starosta překročit své pravomoce, což sám přiznal. Navíc si firma Wood Source vyjednala mimořádnou výhodu, že dřevo nezaplatí při převzetí, ale až ho vyveze do zahraničí a prodá odběrateli. Ukrajina měla být jen tranzitní zemí, ale kvůli změně celních předpisů zde 200 vagonů se dřevem uvízlo a Wood Source se dostala do finančních problémů.

Firma Wood Source se k pohledávce podle Volka hlásí. V současné době je splacena polovina pohledávky. „Bereme to jako svůj dluh, svůj závazek, měsíčně splácíme. V roce 2017 to bude zaplaceno komplet,“ ujistil jednatel společnosti Wood Source Maxim Ditskiy.

Podle odborného lesního hospodáře Jaroslava Hermana ale starosta postupoval správně. „Kdyby se starosta nepokusil to dříví prodat alespoň touto cestou, tak bylo téměř jisté, že by se do nějakých čtrnácti dnů, tří týdnů z většiny stala vláknina, která se prodává zhruba o 1000 korun níž,“ doplnil.

Opozice se kvůli této kauze pokusila starostu odvolat. Většina zastupitelstva Města Albrechtic se ale za Luďka Volka postavila, zjistil Pavel Habram. Opoziční zastupitelé již podali podnět k prošetření situace na ministerstvo vnitra. V současné době opozice ve Městě Albrechticích zvažuje, že podá podnět k soudnímu jednání.

Severomoravská kalamita

Lesníci nyní ve Slezsku a na severní Moravě bojují s následky kůrovcové kalamity, jaká podle nich nemá v historii obdoby. Z lesů v posledních letech těží až pětinásobné množství dřeva než za normální situace.

„Z Lesní správy Město Albrechtice v současné době kalamitního stavu musíme odvézt zhruba půl milionu kubíků. Na jedno auto, na odvozní soupravu, se vejde zhruba 20 až 30 metrů krychlových dříví. To znamená, že ročně je to zhruba 17 000 až 20 000 odvozních souprav, těžkých aut, která váží více než 40 tun,“ řekl krajský ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil.

Výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický uvedl, že chřadnutí a rozpad smrkových porostů způsobila změna klimatu. Projevila se nerovnoměrným rozvrstvením srážek a nedostatkem vody. Nepůvodní smrkové porosty začaly chřadnout a podléhat napadení houbou václavkou a kůrovcem. Kalamitní situace podle něj může trvat i několik let. Letos Lesy ČR předpokládají, že budou muset z postižených oblastí vytěžit obdobné množství dříví jako loni.