Odborníci varují turisty před exotickými nemocemi. Přivézt si mohou i horečku dengue

Proti žloutence, břišnímu tyfu nebo vzteklině se u nás nejčastěji před začátkem letní sezony očkují turisté. Zvýšený zájem o tyto vakcíny potvrzují i tuzemská očkovací centra. Do některých států Jižní Ameriky a Afriky jsou přitom očkování povinná. Naneštěstí se ale nelze vyhnout všem exotickým onemocněním, například horečce dengue, která může být i smrtelná.

Video Proti některým nemocem se očkovat nedá
video

Proti některým nemocem se očkovat nedá

„Přesvědčil se o tom i manželský pár ze Šternberka, který zažil útrapy spojené s horečkou dengue,“ zjistila redaktorka České televize Zuzana Glacová.

Turisté se vypravili na Maledivy. „Jezdili jsme na výlety, potápěli jsme se, šnorchlovali s želvami, viděli jsme žraloky,“ uvedla Eva Lišková s tím, že dovolená nečekaně skončila, když její manžel zkolaboval v letadle. „V nemocnici na Srí Lance byl devět dní,“ uvedla.

Náklady na léčbu horečky dengue přesáhnou zřejmě sto tisíc korun. Vše proplatí pojišťovna.

Právě horečkou dengue loni onemocněla více než stovka cestovatelů z Česka. Což je dvaapůlkrát více než za rok 2015. Nejčastěji si turisté z dovolené přivezou průjmy, horečky nebo různé vyrážky. Stále více turistů se ale preventivně očkuje.

Základní očkování turisté mohou absolvovat jen čtrnáct dnů před samotnou dovolenou. Jedná se ale o poměrně nákladnou položku. Například vakcína proti žloutence typu A a B ve třech dávkách vyjde skoro na pět a půl tisíce korun.

„Do malarických oblastí předepisujeme antimalarika, doporučujeme chránit povrch těla vhodným oděvem, používat repelenty, moskytiéry.“

Helena Vildová

zástupkyně přednosty, Klinika pracovního lékařství, Fakultní nemocnice Olomouc

Minulý týden se přitom v Česku poprvé po patnácti letech objevila cholera. Nákazu přivezli z pracovní cesty na Zanzibaru dva muži. Do vyléčení musejí zůstat v karanténě.

Odborníci: Děti do půl roku by neměly cestovat letadlem

Odborníci nedoporučují cestovat letadlem s dětmi mladšími než půl roku. Ohrozit je může velká koncentrace lidí či střídání teplot, řekli vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar a infektolog ze Slezské nemocnice v Opavě Ivo Hiemer. Pro děti od šesti měsíců do dvou let jsou už vhodné kratší lety po Evropě či do Turecka, děti by ale měly být očkované. Se staršími dětmi není problém vyrazit i do exotičtějších zemí, dodávají.

„Destinace v exotické cizině je vhodné vybírat tak, aby nebylo malé dítě vystavené riziku nákazy malárií, horečky dengue, horečky chikungunya, žluté nemoci a dalším exotickým infekcím. Je vhodné volit země a oblasti, kde je úroveň zdravotnictví alespoň přibližně porovnatelná s Českou republikou,“ řekl Maďar.

Pro srovnání úrovně zdravotní péče může podle něj sloužit statistika úmrtnosti dětí do jednoho roku věku.

„I velice oblíbené destinace jako například Turecko, Egypt nebo Tunisko mohou být rizikové. Egypt je pořád Afrika, takže je třeba se tak chovat. Kromě průjmových onemocnění je rizikem i nákaza žloutenkou typu A.“

Ivo Hiemer

infektolog ze Slezské nemocnice v Opavě

Nejvyšší rizika nákazy jsou podle Maďara ve střední, západní a východní Africe, dále v Jižní Americe a jižní a jihovýchodní Asii. Obecně rizikovější jsou poznávací než pobytové zájezdy.