Novým šéfem olomouckého úřadu má být prostějovský tajemník. Byť spáchal přestupek

Novým ředitelem olomouckého krajského úřadu by se měl stát dosavadní tajemník prostějovské radnice Lubomír Baláš. Uspěl ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 15 uchazečů. Výběr nového šéfa úřadu musí ještě stvrdit podpisem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Baláš se o post ředitele krajského úřadu ucházel paradoxně v době, kdy mu krajský úřad definitivně potvrdil, že spáchal přestupek.

V přiznání podle zákona o střetu zájmů totiž neuvedl svůj pracovní poměr pro místní vodárny. Krajský úřad ho za to potrestal pokutou 3000 korun, zaplatit musel i náklady správního řízení.

„Rozhodnutí nebudu nijak komentovat. Pořád jsem přesvědčený, že moje opomenutí je tak nepatrné, navíc jsem jej sám odstranil, že z hlediska účelu zákona nemělo smysl jej projednávat,“ řekl deníku Mladá Fronta DNES Baláš, který na krajském úřadu neuspěl s odvoláním proti rozhodnutí nižší instance.

Žádost o Balášovo jmenování už hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) zaslal na vnitro. Potvrdila to mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Do funkce by měl Baláš nastoupit 1. června.

Baláše z 15 přihlášených uchazečů vybrala šestičlenná komise, získal nejvíce hodnotících bodů. „Přestože jsem jako člen hodnoticí komise vázán mlčenlivostí, tak mohu říct, že část hodnocení se týkala i dosavadních zkušeností uchazečů o tuto vysokou úřednickou funkci. Pan Baláš pracuje v manažerské pozici 14 let a prostějovský magistrát pod jeho vedením získal významná ocenění,“ citoval hejtmana Olomoucký deník.

Místo v čele olomouckého krajského úřadu se uvolnilo poté, co na začátku března rezignovala jeho ředitelka Lucie Štěpánková. Své rozhodnutí nekomentovala. Svou funkci opustila poté, co zastupitelé odvolali z funkce hejtmana Otu Koštu (ANO). Ten letos v únoru novinářům řekl, že jeho spolustraníci z ANO požadovali odvolání Štěpánkové, Košta jim ale nevyšel vstříc.

Lucie Štěpánková rezignovala na post ředitelky Olomouckého kraje
Zdroj: Krajský úřad Olomouckého kraje
Autor: Krajský úřad Olomouckého kraje

Štěpánková po rezignaci odmítla pracovní pozice, které jí hejtmanství nabídlo, a následně dostala výpověď. Řízením krajského úřadu byla poté dočasně pověřena její zástupkyně a vedoucí odboru kanceláře ředitele Svatava Špalková.