Obálky otevřeny. Janáčkovo divadlo v Brně chce za 650 milionů opravovat sedm firem

Opravovat brněnské Janáčkovo divadlo chce sedm firem. Komise dnes otevřela obálky s návrhy. Rekonstrukce přibližně za 650 milionů korun by měla začít v červnu, tedy o dva měsíce později, než se původně plánovalo.  

Původně měl jít do opravy pouze interiér
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Divadlo se už na rekonstrukci chystá velkým stěhováním. Tento týden se už stěhuje například půjčovna kostýmů, ve které je 14 tisíc kusů oblečení. Renovace má být hotová do listopadu příštího roku.

Původně se měl opravit jen interiér divadla. Zjistilo se ale, že je nutná také rekonstrukce střechy, která je podle posudku ve špatném stavu. Umělci budou během prací vystupovat v jiných prostorách, například v Mahenově divadle.

Janáčkovo divadlo bylo postaveno v letech 1961 až 65 podle návrhu architekta Jana Víška, provozně je součástí Národního divadla Brno. Jsou do něj umístěna zejména operní a baletní představení.

Stěhování i čekání na rozhodnutí vlády

Vzhledem k absenci vlastního velkého zde našla azyl také Filharmonie Brno. Jeviště má točnu, navazují na ně zadní a dvě boční jeviště. Hlediště pojme 1383 diváků. V prvním suterénu pod vestibulem jsou umístěny restaurace, kavárna a klub umělců.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Opravy divadla vyjdou na 650 milionů

Brněnská radnice i přes trvající politickou krizi také očekává, že vláda do konce května definitivně rozhodne o peněžní podpoře nového Janáčkova kulturního centra v Brně.

Pokud stát peníze neposkytne, uvažuje město také o úvěru.

Brno chce vědět, co ho čeká

Podle uzavřeného memoranda má stát vynaložit 600 milionů korun, celkové náklady 1,256 miliardy korun dorovná Brno s přispěním kraje. 

„My potřebujeme hlavně vědět, zda nás stát podpoří, anebo ne. Samozřejmě dneska je turbulentní doba, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet, abychom byli schopní nachystat financování, protože toto je stavba, kterou považujeme za jednu z absolutních priorit,“ řekl dnes novinářům primátor Petr Vokřál.

Město zároveň pokračuje v hledání projekčního týmu pro nadzemní část stavby včetně sálu a jeho akustiky. Do soutěžního kola se kvalifikovaly dva mezinárodní týmy.