Jablunkovští se zbavují kláštera. Mohli by ho prodat za korunu

Jablunkovští zastupitelé už příští týden rozhodnou, jaký bude další osud zdejšího chátrajícího kláštera. V klášteře už dnes působí světově unikátní Muzeum Bible. Právě jeho provozovatel je v současnosti jediným zájemcem o památkově chráněnou budovu. Mohl by ho dostat za jednu korunu.

Bývalý klášter v Jablunkově
Zdroj: Muzeum Bible

„Provozovatel muzea chce bývalý klášter opravit a rozšířit tam expozice,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová.

Petr Hamrozi zná klášterní areál do detailu. Místům, které kdysi obýval řád alžbětinek, nechal duchovní ráz. „Od konce roku 2015 v klášterní kapli provozuje Muzeum Bible. Říká o něm, že je jediné na světě. K vidění tu je 400 až 500 biblí,“ sdělila Markéta Radová.

Přestože současný nájemce už některé dílčí opravy provedl, historická budova je ve velmi špatném stavu. Zničené jsou třeba podlahy a na zásadní rekonstrukci bývalý klášter teprve čeká.

Město do oprav podle informací získaných Českou televizí investovat nechce - a ani nebude. Zastupitelé proto příští týden vyberou jednu ze tří variant kupní smlouvy. První počítá s odprodejem současnému nájemci za symbolickou korunu, se stanovením etap rekonstrukce a dalšími podmínkami.

Podle starosty města Jiřího Hamroziho (KDU-ČSL) se uvažuje také o druhé variantě, a to je o prodeji nemovitosti za plnou částku. Ale nemáme dalšího zájemce, sdělil. Třetí varianta pak počítá s tím, že za pozemky dostane město plnou částku a za budovu korunu.

Muzeum už má na případné opravy přislíbenu pomoc od partnerů. Zatímco uvnitř by se mohly rozšířit expozice biblí, ze dvora by mohla vzniknout klidová část s výhledem na řeku. Vzniknout by tu mohla i knihovna. 

Řád tu pobýval od založení kláštera v roce 1861 do začátku 20. století. Pak prostory na dlouho osiřely, v poslední době se zde nacházely byty. O tom, jaký způsob prodeje zastupitelé zvolí, se rozhodne 18. května.

Takzvané Světové muzeum a knihovna Bible v budově Starého kláštera v Jablunkově zastřešuje občanské sdružení I4U. V rámci expozice návštěvníci mohou obdivovat například unikátní sbírky biblí z celého světa, křesťanské literatury či obrazů.