Za války nasazoval život za záchranu židovských dětí. V Třebíči mu věnovali pamětní síň

Síň připomíná život Antonína Kaliny (zdroj: ČT24)

V třebíčské židovské čtvrti v pátek otevřeli novou pamětní síň věnovanou Antonínu Kalinovi. Místní rodák zachránil v koncentračním táboře Buchenwald za nasazení vlastního života nejméně devět set židovských dětí. Letos město oslaví 115. výročí od jeho narození.

Antonín Kalina byl po vypuknutí druhé světové války transportován jako politický vězeň nejdříve do koncentračního tábora v Dachau. V září 1939 z něj byl poslán do Buchenwaldu, kde zůstal až do konce války.

Během svého pobytu v táboře nasazoval Kalina vlastní život kvůli záchraně židovských dětí. Různými metodami, například zaměňováním jmen živých a mrtvých, se mu jich podařilo zachránit více než devět set.

„Otevřením pamětní síně jsem si uvědomil, že Antonín Kalina se vlastně vrátil domů. A to mě dojalo,“ uvedl Stanislav Motl, spisovatel a spoluautor dokumentu Děti Antonína Kaliny.

Pamětní síň, která stojí hned vedle synagogy, připomíná místa, kde Kalina vyrůstal, řemeslo, kterému se vyučil, i jeho korespondenci s přáteli. Nechybí v ní ani vyznamenání, jež z Ameriky zapůjčila vnučka Antonína Kaliny. „Jsou tu vzácné kousky. Je tu ocenění Spravedlivý mezi národy z Izraele a taky ocenění od prezidenta Miloše Zemana,“ dodala ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Jaromíra Hanáčková.