Lázně Darkov dokončují rekonstrukci Společenského domu. Brzy se otevře hostům

Už za týden skončí rekonstrukce interiérů Společenského domu v areálu lázní Darkov. Stála tři miliony korun a do této kulturní památky vrátila prvky, které ji před více než sto lety utvářely. Po rekonstrukci se sem vrátily například dřevěné parkety. Brzy se sem podívají i lázeňští hosté.

Video Rekonstrukce lázeňského areálu
video

Rekonstrukce lázeňského areálu

Tuto dnes už kulturní památku otevřeli v darkovském parku na přelomu let 1900- 1901. Dělníci nyní rekonstruovali stropní podhled včetně osvětlení a tapet. „Budou se ještě natírat zárubně,“ sdělila správkyně budovy Dagmar Zaťková.

Tapety pak dominují i všem třem banketkám, které s hlavním sálem sousedí. Původně ostré barvy vyměnil architekt za světlé tóny. Myslelo se především na praktičnost – tapety tak jsou pogumované pro lepší údržbu.

Do banketek, které prošly kompletní rekonstrukcí, totiž chtějí provozovatelé lázeňského areálu nasměrovat hlavní restaurační provoz. To znamená podávat zde například obědy a večeře, jak upřesnil Libor Topolčan, provozně technický ředitel lázní.

Moravskoslezským lázním rostly tržby

Lázním v Moravskoslezském kraji v loňském roce stouply tržby a přibylo jim klientů nebo si hosté prodlužovali pobyty. Nejen karvinské Lázně Darkov, ale také Sanatoria Klimkovice u Ostravy i Horské lázně Karlova Studánka na Bruntálsku investovaly miliony korun do vybavení a v investicích budou pokračovat i letos.

Lázním Darkov stouply podle předběžných odhadů tržby meziročně o sedm procent na 390 milionů korun a očekávají zisk asi 15 milionů korun, sdělil jejich mluvčí Miroslav Slaný. „Za nárůstem ekonomických výsledků karvinských lázní stojí především zvýšení kvality lázeňských služeb a vzrůstající zájem klientů,“ uvedl Slaný.

Lázně navštívilo 13 tisíc lidí, tedy přibližně stejně jako v roce 2015, prodlužuje se ale délka jejich pobytů a hosté zůstávají v Darkově mnohem déle než dříve.

Lázně loni investovaly 40 milionů korun. „Největší část investic směřovala do rozsáhlých rekonstrukcí ubytovacích kapacit v historických lázních Darkov a do nadstandardního vybavení jednoho z pater v rehabilitačním sanatoriu, které má nyní parametry čtyřhvězdičkového hotelu,“ uvedl Slaný. Několik milionů šlo také do nových zdravotnických přístrojů či do vybavení stravovacího provozu.

Prokurista Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík řekl, že tržby sanatoriím stouply zhruba o pět procent na více než 300 milionů korun a zisk by měl činit asi 36 milionů korun. Klimkovičtí loni investovali více než 22 milionů korun a investice ve výši 20 až 25 milionů korun chystají i letos. Sanatoria mají každoročně přes 7 tisíc hostů, loni jejich počet stoupl o šest procent.

„Investice byly zaměřeny do dvou základních oblastí: do stávajících provozů, kde jsme zrekonstruovali bazénové šatny, vyměnili jsme vany na balneu a udělali údržbu budov, to bylo řádově kolem 15 až 16 milionů, a zhruba kolem sedmi milionů korun jsme investovali do robotických přístrojů a zařízení, která používáme při terapiích.“

Jozef Dejčík

prokurista Sanatorií Klimkovice

Ředitel lázní v Karlově Studánce Radomír Maráček sdělil, že tržby v roce 2016 vzrostly asi o pět procent zhruba na 120 milionů korun. Zisk činil přibližně šest milionů korun. „Zisk nerostl, protože jsme začali investovat, takže zisk byl nižší než v předchozím období,“ upřesnil.

Lázně loni investovaly asi pět milionů korun do zdravotnického zařízení, vybavení kuchyně a oprav. „Letos také budeme investovat, ještě nemáme přesný rámec, ale určitě to zase bude několik milionů,“ řekl Maráček, podle něhož by peníze měly jít do vybavení pokojů, do kuchyně a vůbec celého stravovacího provozu.

Také v nedaleké Karlově Studánce přibylo hostů. Loni jich zde napočítali kolem 10 tisíc.