Hradcem Králové se žene socha zdejšího architekta Pura. Na kole

V historickém centru Hradce Králové odhalili sochu připomínající architekta Alexandera Pura, který se v uplynulých desetiletích významně podílel na tváři města. Kovová skulptura, která Pura znázorňuje coby cyklistu, vzešla z dílny sochaře Tomáše Misíka.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Hradec Králové odhalil sochu architekta Pura

Sochu radnice symbolicky umístila do míst, která jsou Purovi blízká – do středové části Malého náměstí, která je pomyslným průnikem Klicperova divadla a divadelního studia Beseda; na rekonstrukci obou objektů se architekt, jenž by na konci ledna oslavil sedmdesátiny, v minulosti podílel.

Podle primátora Zdeňka Finka (Hradecký demokratický klub) by socha nemusela být stále jen na Malém náměstí. „Je to přeci typický hradecký kolař,“ uvedl primátor. Instalace sochy na dlažbu náměstí nebyla nijak složitá a její případné přesunutí jinam by tak nemělo být problémem. V sousedství Purovy sochy bude ještě žulový sloupek slunečních hodin. Ten loni na jaře poničil neopatrný řidič auta, nyní jsou hodiny v opravě.

Někteří hradečtí zastupitelé mají radnici za zlé, že sochu pořídila bez soutěže a veřejné diskuse. Podle opozičního zastupitele Martina Hanouska (Změna pro Hradec) se před pořízením sochy měla udělat alespoň odborná diskuse.

Mluvčí Magdaléna Vlčková oponuje, že rada města využila své kompetence a o pořízení sochy loni v prosinci rozhodla sama. „Radní chtěli připomenout pro město významnou osobnost. Socha přišla na 250 000 korun,“ dodala.

Královéhradecká socha Alexandera Pura od Tomáše Misíka
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek
Profil

Alexander Pur

Alexander Pur se narodil 31. ledna 1947 v Praze, kde na začátku sedmdesátých let promoval na fakultě architektury. Svou profesní dráhu ale spojil s východočeským Hradcem Králové. Podílel se na rekonstrukci Klicperova divadla i divadelního studia Beseda, stál za vznikem budovy České pojišťovny na náměstí 28. října i bytových domů Na Střezině, modernizoval panelové domy v Jungmannově ulici.

Pur byl rovněž členem týmu, který vyhrál soutěž na rekonstrukci Benešovy třídy a navrhl budovu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ve Wonkově ulici. Zemřel náhle, 19. listopadu 2011, a v následujícím roce ho hradecká radnice in memoriam ocenila cenou Primus Inter Pares za významný a nepřehlédnutelný podíl na architektuře a výstavbě města.

Neopakovat osud Ulricha

Radnice je přesvědčena, že Purovu sochu nepotká neslavný osud pomníku bývalého starosty Františka Ulricha, který město řídil v letech 1895 až 1929 a pozval k formování jeho tváře významné architekty Jana Kotěru a Josefa Gočára. Hradci se v té době začalo říkat salon republiky.

Pomník z prachatického dioritu od sochaře Stanislava Hanzíka za 3,5 milionu korun radnice pořídila v roce 2010, ale po osmi měsících jej z náměstí Svobody odvezla do depozitu technických služeb. Dílo vzbuzovalo kritiku pro údajnou slabou výtvarnou i řemeslnou úroveň.

Socha královéhradeckého starosty Františka Ulricha
Zdroj: ČTK/Magiastrát Hradce Králové