Střechu haly v České Třebové zvedal jeřáb, konstrukci ohledá znalec

Zřícenou střechu sportovní haly v České Třebové začal ve středu odpoledne pod dohledem policie vyzvedávat jeřáb. Jednotlivé vazníky chce prozkoumat soudní znalec.

Zřícená střecha ve sportovní hale v České Třebové
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Některé dřevěné části střechy museli dělníci odříznout motorovou pilou. Trosky postupně odvezou nákladní auta, trvat by to mělo nejdéle do pondělí.

„Pomocí jeřábu přemístíme jednotlivé střešní celky na bezpečné místo mimo halu, kde je budou moci ohledat vyšetřovatelé. To dosud nebylo možné, ohledání střešní konstrukce přímo na místě havárie by bylo riskantní a nebezpečné,“ uvedl Tomáš Zavřel, ředitel stavební firmy Profistav Litomyšl, která byla generálním dodavatelem stavby. Práce budou podle něj pokračovat pravděpodobně i příští týden.

Policie zatím škodu neodhadla. Pokud bude v pořádku obvodové zdivo, mohly by se opravy podle vedoucího odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michala Votřela vejít odhadem do deseti milionů korun. Bude nutné znovu vybudovat střechu a položit novou palubovku.

Za halu zaplatil Pardubický kraj 58 milionů korun. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí. Původní tělocvična již byla zastaralá.

„Všechno je nutné řádně zdokumentovat a změřit. Po vyzvednutí vazníků se dostaneme i k místům uvnitř, k nimž jsme dosud neměli přístup, a prošetříme je. To vše bude sloužit k vypracování znaleckého posudku,“ řekla mluvčí orlickoústecké policie Lenka Vilímková.

Kraj stavbu reklamuje, oprava bude trvat pět  měsíců

Více než jeden vazník se ve středu kvůli technickým problémům nepodaří vyprostit. Dobu zpracování posudku Vilímková odhadla na několik týdnů až měsíců.

Pardubický kraj si dá zpracovat vlastní nezávislé posouzení celé stavby od projektové dokumentace až po kolaudaci budovy. Svůj odborný tým sestavila i společnost Profistav Litomyšl. Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků pro něj stavěla formou subdodávky firma Cecolegno specializující se právě na dřevěné konstrukce.

Původně kraj nevylučoval, že bude nutné halu zbourat a postavit celou znovu. Nyní se zdá, že halu bude možné opravit. Nová střecha by podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) měla mít jinou konstrukci. Kraj u stavebníka stavbu reklamuje, opravy potrvají odhadem pět měsíců.

Střecha se zřítila 14. ledna večer při florbalovém turnaji. Všem osmi desítkám lidí se podařilo včas utéct, dva z nich se na útěku lehce zranili. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Místo hlídají policisté, po dokončení prohlídky zajistí ostrahu objektu kraj jako jeho vlastník.