Referendum v Praze 7 bude propagovat radnice i její kritici

Praha – Odpůrci stavby nové radnice Prahy 7 připravují kampaň před referendem, které ve středu vyhlásil Nejvyšší správní soud. Proběhne 11. a 12. ledna, 33 tisíc voličů z Holešovic a východní části Bubenče bude odpovídat na čtyři otázky, které se týkají parametrů plánované stavby. Sdružení, které referendum prosadilo, chce občany nejenom přesvědčit o svých názorech, ale především je přimět, aby k referendu vůbec přišli.

Podle mluvčího městské části Martina Vokuše jsou výsledky místního referenda platné pouze v případě, že se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů, kterých je v Praze 7 přes 33 tisíc. Navíc musí pro jednotlivé otázky hlasovat alespoň 25 procent všech voličů a současně více než polovina hlasujících, aby byly výsledky pro vedení čtvrti závazné.

Městská část informuje občany o referendu prostřednictvím radničního časopisu Hobulet a na internetových stránkách, sdělil mluvčí Vokuš. Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Jana Čižinského budou odpůrci nové radnice navíc vylepovat letáky a oslovovat občany. „Bude potřeba vysvětlit lidem, aby k referendu přišli a na všechny čtyři otázky odpověděli ano. Aby referendum nebrali jako už rozhodnuté,“ uvedl Čižinský.

Otázky pro místní referendum

  • „Souhlasíte s tím, aby celkové náklady na pořízení sídla Úřadu Městské části Praha 7 (včetně případných přidružených organizací nesouvisejících přímo s provozem Úřadu Městské části Praha 7) byly omezeny částkou 500 milionů korun včetně DPH a případných úroků?“
  • „Jste pro zrušení dosavadního procesu výběru sídla Úřadu Městské části Praha 7 a pro vyhlášení nového výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách nebo koncesního zákona s preferencí výstavby na vlastním pozemku Městské části Praha 7?“
  • „Jste pro to, aby byl výběr řešení sídla Úřadu Městské části Praha 7 proveden tak, že hodnotícími kritérii bude zejména ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost pro občany MČ Praha 7?“
  • „Jste pro to, aby byla na architektonické řešení sídla Úřadu Městské části Praha 7 vyhlášena veřejná architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů?“

Místní referendum vyhlásil Nejvyšší správno soud, ke kterému podalo kasační stížnost sdružení nazvané Přípravný výbor pro konání místního referenda v Městské části Praha 7
za nepředraženou radnici, jehož členy jsou opoziční zastupitelé a zástupci občanských iniciativ. Původně konání referenda zamítla radnice Prahy 7 kvůli údajné nejednoznačnosti navržených otázek. „Zastupitelstvo nehlasovalo o tom, zda by si referendum přálo, či nikoli. Rozhodovalo se výhradně o přípustnosti navržených otázek s ohledem na zákon o místním referendu,“ řekl starosta Marek Ječmének s odkazem na odborné posudky.

Radnice Prahy 7 dnes sídlí v paláci někdejší Dělnické úrazové pojišťovny na nábřeží Kapitána Jaroše. Pronajatý ho však má pouze do roku 2015. O místě, kde budou úředníci a komunální politici sedět potom, chtělo vedení městské části rozhodnout samo. Kvůli obavám z předražení však vznikla iniciativa požadující vypsání referenda o nové radnici. Zatím se městská část rozhoduje mezi projekty Argentinská hvězda, kterou chce postavit společnost PPF Real Estate, a již existující Mercury Tower firmy Argentinská 38. Obě budovy stojí, resp. budou stát, v Argentinské ulici, lidé potom budou chodit na úřad buď k tržnici, nebo k nádraží. Z původních cen kolem miliardy korun oba developeři slevili, nyní nabízejí své budovy zhruba za polovinu. Očekává se ještě nabídka od společnosti Holešovický trojúhelník, která na pozemku Prahy 7 staví administrativní projekt Galerie Stromovka. Kdyby nakonec uspěla, chodilo by se na úřad k Výstavišti.