Stromy u Znojma vypadají jako zrovna ořezané tužky. Ničí je bobr

Bobři ničí stromy na břehu Dyje nedaleko Znojma. Podle místních tam kmeny vypadají jako tužky zrovna vytažené z ořezávátka. Okusováním stromů způsobili hlodavci už statisícové škody, navíc právě v zimě jsou velmi aktivní.

Bobr se živí především lýkem a větvičkami topolu a vrby
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Přestože bobři na sebe nejvíce upozorňují ohlodáváním stromů, větší problémy způsobují zvířata stavbou hrází. Zvýšená hladina řeky pak totiž může způsobit zaplavení okolních pozemků. „Největším problémem je narušení ochranných hrází,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. 

Právě pracovníci Povodí Moravy popadané stromy na břehu Dyje pravidelně odklízejí. Stejně postupují i u kmenů, které jsou zatím jen nahlodané, ale představují nebezpečí pro domy v okolí anebo pro kolemjdoucí. „Co se týče perspektivních stromů, tak je buď natíráme, anebo oplocujeme,“ doplnil Chmelař. 

Vodohospodáři nyní evidují výskyt bobra evropského v celém povodí dolní Dyje, v povodí Moravy od obce Lanžhot až po Šumperk. Škody způsobené bobrem se podniku špatně vyčíslují. „Přesně vyčíslené to nemáme, protože to souvisí s běžnou servisní činností. Nicméně odhady za posledních pět let se pochybují okolo 20 milionů korun,“ popsal situaci mluvčí. 

 

Bobr evropský
Profil

Bobr evropský

Bobr evropský se vyskytuje vždy ve vodě nebo v jejím okolí. Kromě otevřené vodní hladiny potřebuje, aby na březích rostly stromy a keře – nejlépe vrby, olše, topoly, jasany. Výšku vodní hladiny si snadno upraví svými stavbami. Jako první obsazuje bobr evropský místa ve volné krajině a místa málo ovlivněná člověkem. Pokud není jiná možnost, zvládne ale žít i v těsné blízkosti lidí.

Po letech, kdy byl bobr na našem území takřka vyloven, se k nám v několika posledních letech začíná v hojnější míře vracet hned z několika směrů: od severu z Polska, od jihu z Rakouska, od západu z Bavorska a podél Labe. Potomky původních jedinců lze nalézt pouze na Labi. V ostatních případech se jedná o reintrodukci provedenou našimi ochránci přírody a ochránci přírody z okolních států, odkud se k nám bobr opět šíří.

Zdroj: postopachbobra.cestykrajinou.cz a priroda.cz

Bobři na sebe nedávno upozornili v Chebu

Před pár dny si také obyvatelé Chebu připomněli, že v jejich blízkosti jsou bobři. Ti v obci žijí déle, ale okousané stromy na ostrově pod chebským hradem se objevily až nyní. Podle přírodovědce chebského muzea Jiřího Brabce žije populace bobrů v okolí už dlouho, je stabilní a postupně roste.

Bobři ničí stromy také v centru Chebu
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Dodal ale, že se zvířata přímo ve městě pravděpodobně neusídlí, protože by tam neměli vhodné prostředí. Břehy jsou kanalizované a ruch města by bobry rušil. Právě na podzim bobři nejčastěji stromy překusují, dochází jim totiž jiná strava a části stromů si ukládají na zimu do zásob pod vodou. Problém s bobrem evropským řešili také v Hošticích, kde jim živočich ničil okolí tamního rybníka.