Insolvenční soud: OKD může předložit reorganizační plán o čtyři měsíce později

Insolvenční soud prodloužil společnosti OKD lhůtu pro předložení reorganizačního plánu o čtyři měsíce. ČT informaci zjistila z insolvenčního rejstříku. Vedení těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku, podalo návrh na prodloužení lhůty v pondělí ke Krajskému soudu v Ostravě.

Důl Karviná
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Nově by tak OKD mělo předložit reorganizační plán do 12. dubna 2017. Soud současně uložil znalci, aby do konce února vypracoval znalecký posudek o ocenění majetkové podstaty dlužníka a předložil jej soudu.

Aby byla reorganizace úspěšná, předpokládá to podle OKD, že se podaří získat strategického partnera, který doly převezme, a partnera pro útlum těžby. Firma už partnera začala hledat, přičemž oslovila více než 200 potenciálních investorů z celého světa. Zda bylo hledání partnera úspěšné a případně za jakých podmínek by podnik převzal, bude podle předpokladů vedení OKD zřejmé v prvním čtvrtletí příštího roku.

Dalším z důvodů, proč OKD navrhuje prodloužení lhůty, je fakt, že v dosavadním termínu (do 12. prosince) ještě nebude vyhotoven znalecký posudek znalce určeného insolvenčním soudem. Lhůtu ke zpracování tohoto posudku stanovil soud na 1. března 2017, pro řádné vypracování reorganizačního plánu je posudek podle vedení OKD nezbytný. Je na něj vázána řada informací, které v plánu musí být, například stanovení výše uspokojení zajištěných věřitelů.

„Bez znalosti skutečnosti, zda se podařilo takového partnera najít, jaká je kupní cena a celá struktura transakce, nelze s dostatečnou určitostí uvést podstatné náležitosti reorganizačního plánu,“ uvedl v usnesení samosoudce Petr Kula.

Reorganizaci OKD schválili její věřitelé v srpnu. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 000 lidí.