Horníci zasypávají důl Centrum na Mostecku, těžba už narazila na územní limity

Horníci začali zasypávat poslední hlubinný hnědouhelný důl v Česku. Zásoby v dole Centrum na Mostecku sice ještě leží, těžit se ale už nesmějí. Jsou totiž za hranicí vládou povolených limitů. Zdejší horníci zatím práci našli v sousedství.

Video Události
video

Události: Konec dolu Centrum na Mostecku

K hranici územních ekologických limitů těžby se horníci prorubali letos na jaře. Nyní je proto potřeba 170 metrů hlubokou jámu zasypat směsí sádrovce a popílku, která bude po ztvrdnutí připomínat beton.

Speciální hmota má zabránit tomu, aby se nahoru nedostal metan a dolů naopak kyslík. „Pokud by tam bylo určité procento kyslíku, tak by mohlo dojít k samovznícení a uhelná sloj by dole mohla i hořet,“ říká ředitel bývalého dolu Centrum Pavel Lička.

Stroje, s nimiž horníci v podzemí dolovali uhlí, se nyní zrenovují a přesunou do svahů povrchového dolu, kde se těží poslední zbytky uhlí. Nově tam pracuje i na 200 horníků ze zavřeného dolu Centrum. I tady se ale do šesti let dostanou na povolenou hranici.

Chodby dolu Centrum zřejmě zaplaví voda. Na povrchu, kde se půda mírně propadla, už nyní vznikl rybník. Jámy pak horníci zasypou do konce roku, vršek si ještě tak tři roky může takzvaně sedat a rybník se proto samovolně rozšíří.