Konkurs Elitexu je ve finále, trvá již 18 let

V červenci musí podle nařízení soudkyně skončit konkursní řízení s někdejší strojírnou Moning Elitex. Kdysi světoznámý výrobce tryskových tkalcovských stavů v Týništi nad Orlicí je v konkursu již osmnáct let. Z majetku, který požadují věřitelé, je k dispozici jen málo přes půl procenta.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Konkurs skončí po 18 letech

Elitex kdysi dodával tryskové tkalcovské stavy doslova do celého světa od Mexika po Indonésii. Poslední léta však opuštěný areál strojírny už jen čeká na konečný verdikt. Padne ovšem až letos, neboť soudkyně nařídila, že konkurs musí v červenci skončit vydáním závěrečného rozvrhu.

V konkursu je přitom Elitex již osmnáct let. „Konkurs zdržují spory o vyloučení majetku z podstaty, o náhradu škody, o odstupné,“ shrnula místopředsedkyně Krajského soudu v Hradci Králové Jolana Maršíková.

Již nyní je jasné, že i když řízení nejspíše brzy skončí, věřitelé budou spokojeni jen sotva. Místo 450 milionů korun, které požadovali, si budou moci rozdělit jen tři. „Uspokojení nejposlednějších věřitelů v rámci konkursního řízení je mizivé, dosahuje šesti desetin procenta,“ upřesnila soudkyně Maršíková.

Zlatá éra Elitexu skončila již na počátku 90. let. Po přerušení provozu se výroba proslulých tryskových stavů ve druhé polovině desetiletí sice rozeběhla, kdy firmu privatizoval František Počepický, ale brzy skončil v dluzích. „Když se uřezávaly jeřábové dráhy a házelo se to na zem, lidé, kteří zažili Elitex, skoro brečeli. Byli jsme na špičkové úrovni a takhle to dopadlo,“ vzpomněl bývalý zaměstnanec strojírny Jan Paštika.