Požár skladu v Olomouci policie vyšetřuje jako obecné ohrožení

Policie vyšetřuje rozsáhlý víkendový požár skladu textilu v Olomouci pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda vzrostla na 80 milionů korun, předběžné odhady původně dosahovaly poloviny této částky.

Požár textilního skladu
Zdroj: HZS Olomouckého kraje Autor: Vladimíra Hacsiková

Výši upřesnil majitel areálu, řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Příčina zatím není známá, na místo se ve středu dostavili vyšetřovatelé z řad hasičů i policie. Areál ohledávají i za pomoci speciálně vycvičeného psa.

Požár v ulici Matěje z Janova byl oznámen v sobotu v 00:35. Zasažena byla skladovací hala a třídírna textilu o celkové ploše asi 2000 metrů čtverečních a kancelářské prostory. Hasiči dostali plameny pod kontrolu zhruba za pět hodin po oznámení události. Z objektu zbyly pouze trosky, stropy se propadly, obvodové stěny se zřítily.

„Na místě pracuje také těžká technika ze záchranného útvaru Hlučín, která odkrývá požářiště a odklízí propadené ocelové konstrukce,“ poznamenala olomoucká hasičská mluvčí Vladimíra Hasciková. Požářiště už je podle ní dostatečně vychladlé na to, aby na místo mohli nastoupit vyšetřovatelé.

 

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Požár textilního skladu

Zdroj: ČT24
 

 

V Olomouckém kraji jde za poslední roky o jeden z největších požárů, pokud jde o způsobenou škodu. Naposledy požár se škodou v řádu desítek milionů korun řešili hasiči v prosinci roku 2013, kdy shořela výrobní hala v Alojzově na Prostějovsku. Požár tehdy způsobil škodu 80 milionů korun. Policisté o několik měsíců později uvedli, že byl požár založen úmyslně. Výsledky expertíz potvrdily úmyslné zapálení na dvou místech.

Viníka se však nalézt nepodařilo a na konci roku 2014 policisté případ odložili. Podobně vysokou škodu naposledy zaznamenali hasiči v roce 2006, kdy oheň v textilce v Oskavě na Šumpersku zničil zařízení a zásoby za zhruba 100 milionů korun.

Loni mezi největší požáry patřil lednový požár odchovny prasat v Kojetíně, kdy se škoda vyšplhala na 14 milionů korun. O rok dříve mezi největší patřil požár rekreačního střediska v Dětřichově na Jesenicku, kde škoda podle hasičů dosáhla 17 milionů korun, a požár autoservisu v Olomouci, který způsobil škodu 14 milionů korun. Příčina byla tehdy stanovena jako zanedbání bezpečnostních předpisů.