Parazitologové Akademie věd mají v Budějovicích nové laboratoře

Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích má nový parazitologický pavilon. Vědci teď pracují v moderním zázemí sedmi nových laboratoří s vysokým stupněm ochrany. Mohou tak pracovat na výzkumu infekčních chorob. „Předmětem našeho výzkumu jsou především viry přenášené komáry a klíšťaty,“ řekl vedoucí laboratoře arbovirologie Daniel Růžek. Vědci se podle něj chtějí zaměřit především na klíšťovou encefalitidu a virus zika.

Video Události v regionech (Praha)
video

Parazitologové Akademie věd mají v Budějovicích nové laboratoře

V laboratořích s vysokou úrovní zabezpečení pracují vědci ve speciálních ochranných oblecích. Laboratoře se nachází v nově otevřeném pavilonu, kde kromě toho vznikly pracovny vědců, přednáškový sál a dalších sedm laboratoří. Výstavba komplexu stála 60 milionů korun a hradila ji Akademie věd ČR.

Nové prostory vznikly přístavbou dvou poschodí k přízemní budově. Parazitologové tak mají k dispozici dalších 1400 metrů čtverečních plochy. Speciální laboratoř s vysokou úrovní zabezpečení je hermeticky uzavřena. Rozkládá se přibližně na 20 metrech čtverečních a má hygienické zázemí pro dekontaminaci veškerého materiálu. V laboratoři pracuje pět vědců, ale budou ji moci využívat i studenti pro diplomové práce a disertační projekty.

„Tento pavilon je dalším důkazem toho, že biologické centrum rozkvétá,“ řekl předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Laboratoř arbovirologie, která bude novou laboratoř s vysokým stupněm zabezpečení využívat, tvoří mladí vědečtí pracovníci do 35 let. Tento tým nedávno objevil skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.