Bary a restaurace vyhrály. Vedení Olomouce neomezí jejich noční provoz

Na hluk v okolí hostinských zařízení si stěžovaly prostřednictvím petice desítky obyvatel Olomouce. Navrhovali, aby byla v nočních hodinách otevírací doba restaurací a barů omezena. Zastupitelé města ale jejich žádosti nevyhověli. Lidem mimo jiné doporučili, aby se obrátili na hygienu.

Podle radních by vydání regulační vyhlášky nebylo jednoduché a hrozily by soudní spory. Nespokojení lidé, kterým v noci vadí hluk v okolí hostinských zařízení, se podle schváleného usnesení zastupitelstva mohou obrátit na městskou policii či hygieniky. Podle stížností lze poté regulovat provoz například venkovních posezení.

Radnice poté může zasáhnout. Stížnosti obyvatel na hlučné restaurace lze podle primátora Antonína Staňka (ČSSD) zohlednit například při schvalování venkovních posezení. „Komunikujeme s komisemi městských částí, které shromažďují připomínky občanů. Konáme a snažíme se dohodnout s pronajímatelem, provozovatelem na řešení problému,“ podotkl olomoucký primátor.

Naposledy se tak podle něj stalo v případě provozovny v Divadelní ulici. „Občany v tom nenecháváme,“ dodal Staněk, podle něhož je na druhou stranu potřeba si uvědomit, že centrum žije turistickým ruchem. „Může docházet k excesům,“ sdělil.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Bary neomezí noční otevírací hodiny

 

Dalším problémem podle olomouckého primátora také je, že i když lidé zavolají policii, která na místo přijede, občané pak odmítají svědčit. „Chybí pak důkazní stanovisko, je třeba, aby lidé intenzivně spolupracovali,“ dokončil.

Autoři petice tvrdí, že problém s hlukem v okolí restaurací a barů by mohla vyřešit vyhláška, která by omezila provozní dobu v nočních hodinách. „Dohled nad dodržováním veřejného pořádku ze strany městské policie nepřináší žádné zlepšení,“ stojí v petici.

„Návštěvníci těchto hostinských zařízení (nočních restaurací, barů a klubů), která mají v současnosti dlouhé provozní doby, narušují svými hlučnými projevy občanům bydlícím v centrum města právo na pokojné bydlení a spánek.“

Výňatek z petice

Podle radních ale nelze provozní dobu regulovat plošně na celém území města. Regulace by musela být pečlivě zdůvodněna a namířena proti problematickým provozovnám ve vybraných lokalitách.