Učitelé v karlovarské ZŠ válčí s ředitelkou, hrozí i stávkou

Proti vedení karlovarské základní školy Komenského vystoupilo 21 učitelů. Po odvolání zástupkyně vyhlásili stávkovou pohotovost. Kritizují, jak s nimi ředitelka komunikuje, nelíbí se jim ani hospodaření školy. Situaci na škole sleduje i vedení města. Zatímco ředitelka má podporu radních, opoziční zastupitelé se postavili za nespokojené učitele.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: 21 učitelů ZŠ Komenského v Karlových Varech vyhlásilo stávkovou pohotovost

Ředitelka ZŠ Komenského Monika Preňková, proti které se vzbouřila část učitelů, není ve funkci nová. Naopak školu vede již čtrnáct let. Nyní však začali podřízení protestovat proti způsobu její komunikace či nejasnostem ve výplatách odměn. „Řada našich kolegů odchází do jiných škol,“ poznamenala učitelka Ladislava Mihálová.

Vztahy mezi vedením školy a učiteli jsou ovšem špatné již několik let. Za tu dobu odešlo ze ZŠ Komenského padesát učitelů a skončilo také šest zástupců. „Jedna část kantorů se tady snaží vykonávat svoje povolání a druhá část se snaží sesadit paní ředitelku,“ charakterizoval učitel Jan Matura atmosféru na škole. Vyhlášení stávkové pohotovosti předcházelo odvolání další zástupkyně ředitelky. I ta se připojila ke kritikům. Především je přesvědčena, že škola netransparentně hospodaří.

Ředitelka Preňková však tvrdí, že to, co se učitelům nelíbí, jsou opatření, která jsou nutná. „Jako vedoucí musím udělat i nepopulární opatření, která se nemusí líbit všem,“ podotkla. Postavil se za ni i zřizovatel školy, tedy město Karlovy Vary. Podle radních školu prověřila školní inspekce i magistrát. „Kontroly odhalily pouze drobná pochybení, která paní ředitelka následně okamžitě napravila,“ poukázal náměstek primátora pro školství Jiří Klsák (KOA).

Opozice se však postavila za ředitelčiny kritiky. Podle zastupitele Jiřího Kotka (ALTERNATIVA) radní k situaci v ZŠ Komenského přistupují přezíravě. „Už rok probíhají stížnosti a město to neřeší,“ míní.

Nespokojení učitelé protesty ukončit nechtějí. Se stávkou naopak počítají, může dokonce být na spadnutí. „Počítáme s tím, že to bude tento školní rok,“ uvedla učitelka Ladislava Mihálová.