Silný vítr lámal na severu Moravy stromy, padaly na koleje i silnice

Vichřice potrápila sever Moravy a Slezsko. Silný vítr lámal větve a stromy a komplikoval dopravu na silnicích i železnici. Záchranáři museli vyjíždět k několika zraněným lidem. Profesionální i dobrovolní hasiči vyráželi k 17:00 k více než čtyřem stovkám událostí spojených s následky počasí. V nárazech foukalo místy rychlostí až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech Jeseníků a Beskyd až 108 kilometrů za hodinu.

Dopravní nehoda dvou aut u Petřvaldu
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje Autor: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči nejčastěji zasahovali v Ostravě, a to více než stokrát. Podobná byla situace i na Frýdecko-Místecku. Následky počasí ale odstraňují v celém regionu. Vyjíždí hlavně ke spadaným větvím a stromům, kvůli kterým se také zranilo několik lidí.  V Jeseníku se například zřítila mohutná lípa na rodinný dům a zpřetrhala i elektrické vedení. 

Kvůli pádu dvou stromů na silnici u Petřvaldu na Novojičínsku havarovala dvě auta. „Jeden automobil zřejmě narazil čelně do stromu. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Starší ženu v Ostravě zranil kontejner rozjetý prudkým větrem. V centru Ostravy na další ženu spadla několikametrová větev, která ji srazila k zemi. V Třinci poryv větru ženu povalil přímo na ulici, v Darkovicích na Opavsku se zranila žena, na kterou se při práci na zahradě vlivem větru převrátila přibližně stokilová trampolína. Ošetření pacienti utrpěli převážně poranění končetin.

Vítr zkomplikoval i dopravu na železnici. Mezi Heřmánkami a Vítkovem byl kvůli větrné smršti přerušen od rána provoz, stromy tam popadaly na koleje. Podobná situace byla i na tratích v úsecích Dětmarovice – Karviná hlavní nádraží, Štítina–Opava–Komárov nebo na trati Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí. Problémy už se tam podařilo odstranit, aktuálně ale počasí komplikuje dopravu například mezi Bruntálem a Miloticemi nad Opavou.

V Karviné byla kvůli silnému větru zrušena odpolední část programu olympijské roadshow, která se měla konat na náměstí. V programu byly sportovní aktivity za účasti českých olympioniků. 

Video Události
video

Česko zasáhly silné bouřky. Voda zatopila sklepy, vítr lámal stromy

Česko zasáhly silné bouřky. Voda zatopila sklepy, vítr lámal stromy

O víkendu se uklidní vítr i déšť

 

Na Liberecku sčítají škody za miliony

Bouřka řádila už ve čtvrtek večer. Škody v Libereckém kraji budou řádově minimálně v milionech korun. Například v Bedřichově za posledních 24 hodin spadlo více než 58 milimetrů srážek, v oblasti Nového Města pod Smrkem na Frýdlantsku přes 47 milimetrů. Ve Všelibicích zasáhl krátce po půlnoci blesk dům a zapálil střechu. Nikdo nebyl zraněn, škoda je ale 1,5 milionu korun.

Hasiči vyjížděli hlavně čerpat vodu ze sklepů na Frýdlantsku a v Hrádku nad Nisou, odklízeli také popadané stromy. Do spadlého stromu najel ráno vlak mezi Horní Sytovou a Poniklou na Semilsku. Ráno nejel ani vlak z Frýdlantu do Nového Města pod Smrkem. Provoz už byl ale všude obnoven.

Týdenní předpověď počasí
Zdroj: ČT24

Ve Frýdlantu napršelo večer během krátké doby 26 milimetrů srážek. „Kanalizace nestíhala vodu odvádět. Zatopeno bylo několik ulic města, hasiči zasahovali například v ulicích Zahradní, ČSA, Raisova, Míru, Husova a na náměstí T. G. Masaryka. Zasažen byl i areál firmy TRW v Žitavské ulici, voda zaplavila také fotbalové hřiště a řadu sklepů ve městě,“ uvedla mluvčí tamní radnice Martina Petrášková.

 

V Průhonickém parku vítr pokácel více než stovku stromů

Na Příbramsku, stejně jako východně od Prahy, hasiči zasahovali u zatopených sklepů, ale i spadlých střech. V Průhonickém parku vítr pokácel více než stovku stromů. Část parku je proto až do odvolání zavřená. Na Nymbursku a Říčansku napršelo 45 milimetrů za tři hodiny. Mezi lokalitami, kde zasahovali hasiči nejčastěji, bylo Příbramsko, které zasáhl silný déšť i krupobití. 

O víkendu by se vítr i déšť měl zmírnit. „Už v noci na zítřek by mělo být skoro jasno až polojasno a také vítr bude ustávat,“ uvedla meteoroložka ČT Marie Odstrčilová s tím, že na většině území by v sobotu nemělo ani pršet. Také v neděli se přeháňky objeví jen na západě Čech a v polovině příštího týdne by mělo přijít letní počasí.