V Jihlavě umývají popelnice, aby v létě nezapáchaly

S plošnou dezinfekcí popelnic začali v Jihlavě. Speciální auto postupně vyčistí všechny nádoby na odpad ve městě včetně velkých kontejnerů. Město to přijde zhruba na čtyři sta tisíc korun. Popelnice čistí i v Brně nebo ve Zlíně, v Kroměříži si je lidé musejí umývat sami.

 

Popelnice i velké kontejnery. Všechny nádoby na odpad se musejí pořádně vyčistit
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Za popelářskými auty jezdí v těchto dnech po Jihlavě i vůz čisticí. Po vysypání popelnice nebo kontejneru nádobu na odpad řádně vyčistí saponátem a kartáčem. Kompletní očisty se dočká celkem šest tisíc nádob. Umýt jednu popelnici zvládne čisticí vůz za půl minuty. Celou Jihlavu pak projede zhruba za pět týdnů.

Video Popelářské auto doprovází speciální čistící vůz
video

Popelářské auto doprovází speciální čisticí vůz

Zdroj: ČT24

Vyčištění všech popelnic v Jihlavě stojí téměř půl milionu

Služby města Jihlavy si auto půjčují, koupit vlastní by se jim nevyplatilo. Město pravidelné čistění popelnic zakotvilo přímo do smlouvy o svozu odpadů. Zhruba čtyřsettisícové náklady platí Služby města Jihlavy, které se o jihlavské odpady starají. „Město si dalo podmínku dezinfekce jednou ročně z jednoduchých důvodů, a to z hygienických,“ říká mluvčí Magistrátu města Jihlavy Radek Tulis.

Začátek prázdnin přitom není náhodným termínem - vyčištěné popelnice v létě tolik nezapáchají. „Udržujeme si tak svůj vlastní majetek a navíc zabraňujeme tomu, aby v popelnicích nedocházelo k hnilobným procesům,“ dodává mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. 

Obyvatelé Jihlavy jsou rádi, že nemusejí popelnice čistit sami jako například obyvatelé Kroměříže. Tam s podobnou službou nepočítají. Naopak Brno popelnice také umývá, jednou ročně, a podobné je to i ve Zlíně. Tam ale čistí jen velké kontejnery.