Kolik se vejde aut do autobusu? Dopravní podnik srovnává

Přes padesát aut a proti nim jeden autobus postavil při vytváření propagační fotografie proti sobě pardubický dopravní podnik. Snímkem chce naznačit, nakolik by se vyprázdnily ulice, kdyby cestující z aut přestoupili do jediného autobusu. Podle ředitele podniku by se měli v městských autobusech naučit jezdit především mladí lidé a děti.

Městský autobus Crossway, který pardubický dopravní podnik vypravil na plochodrážní stadion, aby srovnal jeho kapacitu s osobními auty, má podle údajů DPMP kapacitu pro 96 cestujících, z toho 31 sedících. Naproti němu se do čtyř řad postavilo 51 osobních aut různé velikosti a stáří, ze kterých vystoupilo asi 55 lidí.

Ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán uvedl, že se pardubický městský dopravce inspiroval obdobnými akcemi, které proběhly v zahraničí. „Tahle věc přímo asi nedonutí uživatele aut přejít na městskou hromadnou dopravu, ale jde o osvětu, třeba o děti, mladé lidi,“ poznamenal.

Pardubická MHD se v minulosti potýkala s úbytkem cestujících. Ten se sice zastavil, stále ale městské autobusy a trolejbusy za rok přepraví o desetinu cestujících méně než před rokem 2010. V posledních pěti letech poklesl počet cestujících v MHD i v dalších městech. O sedm procent poklesl počet cestujících mezi lety 2007 a 2014 v Plzni, o miliony poklesl počet cestujících například i ve Zlíně.