Kateřinice hodnotila mezinárodní komise. Spolu s Krásnou soutěží o titul evropská vesnice roku

Kateřinice na Vsetínsku prožily neobvyklou návštěvu. V pondělí si je přijela prohlédnout Mezinárodní komise soutěže Evropská cena obnovy venkova. Místní porotce zavedli například do kostela nebo školy. Komise nyní Kateřinice porovná s dalšími účastníky soutěže ze zahraničí i z Česka. Tuzemským konkurentem je pro obci vesnice Krásná na Chebsku. Výsledky evropského klání budou vyhlášeny na podzim v maďarské vesnici Tihany.

„Je to obrovská prestiž,“ popsal účast v evropské soutěži starosta Vojtěch Zubíček (nez.). Na prohlídku Kateřinic měla komise jen čtyři hodiny. Místní se starostou jí tak toho chtěli ukázat co nejvíc. „Půjdeme do školy, do kostela, do skautského dětského centra Březiny a chceme jít i do firmy Gufex, která svými puky proslavila obec po celém světě,“ vyjmenoval starosta.

Už před příjezdem porotců se u obecního úřadu shromáždili hasiči, sportovci, myslivci, skauti, handicapovaní sportovci, lidé v krojích i členové místního sboru Českobratrské církve evangelické. Školáci měli dnes volno, přišli také senioři i maminky s kočárky. „Taková akce dá dědinu dohromady. To je na tom to nejkrásnější, že se lidé setkají a připravují se společně, aby reprezentovali obec,“ uvedl starosta.

Video Studio 6
video

Kateřinice evropskou vesnicí roku?

Tamější obyvatelé se na pondělní návštěvu mezinárodních komisařů poctivě připravovali. Měli několik setkání, na kterých společně plánovali, jak svou vesnici představit a co jim konkrétně ukázat. Obec v Hostýnských vrších, která má přes 1000 obyvatel, prezentoval i netradiční hudební soubor hry na ruční zvonky Zvonky dobré zprávy. „Co jste ukázali hned na začátku bylo úžasné. Jsme překvapeni, kolik lidí přišlo,“ řekl předseda poroty Charles Konnen z Lucemburska.

Ve Zlínském kraji byla naposledy Komise Evropské ceny obnovy venkova v roce 2012. Tehdy se soutěže zúčastnila obec Komňa ze Slovácka, která vyhrála o rok dříve titul Vesnice roku. V roce 2014 zastupovaly Českou republiku v evropské soutěži Vesnice roku 2012 Řepice na Strakonicku a vítěz z roku 2013 Jeseník nad Odrou na Novojičínsku. Dalšího českého soutěžícího - obec Krásnou na Chebsku, navštítí porotci v pátek 17. června.

O vítězství bojují vesnice z jedenácti států

O prestižní evropskou cenu soutěží 24 vesnic z 11 států. Letošní motto soutěže je offen sein neboli - být otevřen. Komise proto bude hodnit, jak se obce vypořádaly s opatřeními týkajícími se ekonomického a ekologického rozvoje, kulturních a vzdělávacích aktivit a podobně. O vítězi porota rozhodne na konci června, slavnostní ceremoniál pak proběhne v září v Maďarsku.

Kateřinice se pyšní titulem Vesnice roku 2014

Před dvěma lety se Kateřinice staly Vesnicí roku 2014 České republiky. Komise tehdy vybírala vítěze soutěže ze třinácti finalistů – výherců krajských kol. Kateřinice se do Vesnice roku přihlásily poprvé o rok dříve, kdy skončily právě v krajském kole na třetí příčce. Za dvoumilionovou výhru zřídily bezbariérový přístup do obecních budov.

Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 patří k vyhlašovatelům také ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. V roce 2007 se k nim připojilo i ministerstvo zemědělství.