Nejvíce dětských úrazů ošetřují lékaři na začátku léta

Květen a červen jsou podle počtu úrazů, které musejí lékaři ošetřit, pro děti nejrizikovějšími měsíci v roce. Teprve pak jsou to prázdniny. Jen v ambulancích brněnské dětské nemocnice ošetří lékaři v těchto měsících až 30 dětí s úrazem denně.

Devítiletého Adama srazil autobus. Naštěstí vyvázl bez vážných následků
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Rozbitá hlava nebo zlomená ruka. To jsou úrazy, které musejí lékaři teď na začátku léta ošetřovat téměř každý den. Hezké počasí láká děti ven a při hře nedávají pozor. „Na prvním místě jsou to pády, druhou nejčastější příčinou úrazů jsou dopravní nehody,“ říká přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka.

Pozor v okolí hřišť, na přechodech a parkovištích

Řidiči proto musejí dávat větší pozor především v okolí dětských hřišť, na přechodech a parkovištích. Řidiči bohužel v obci stále překračují povolenou rychlost. Například v Břeclavi chytili minulý týden padesát řidičů, kteří jeli rychleji, než podle předpisů mohou. Tachometr jim ukazoval i šedesát kilometrů v hodině. „Při třicítce máte nějakou šanci zareagovat, když vám dítě vyskočí tady třeba z řady aut nebo maminka tam najede s kočárkem, v šedesátce je to nemožné,“ říká mluvčí Městské policie v Břeclavi Zděněk Novák

Obezřetní musí být řidiči, rodiče i děti také na velkých parkovištích u obchodních domů a koupališť. Zatímco dospělý je po celou dobu mezi auty dobře vidět, dítě je schované do poslední chvíle. Když mezi auty vyběhne, řidič brzdí na poslední chvíli. V lepším případě taková situace skončí leknutím, v horším sražením. Takových případů řešili policisté jen v Brně a okolí od začátku roku už čtyřicet tři.

 

Nejúčinnější prevencí je přímé setkání s úrazem

Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie v Brně připravila pro děti teď před prázdninami výukový preventivní program. Školní třídy mají možnost přijít přímo do Dětské nemocnice a vidět zraněné a práci traumatologů na vlastní oči. „Je to pro děti jedinečná možnost mluvit s lékaři a vidět jednotlivé kroky, které nastanou v případě, že se zraní. Ukážeme jim nejčastější úrazy, sáhnou si na umělé kosti, budou se moci na počítači učit, jak být opatrný, případně jak ošetřit svůj či kamarádův úraz. Některé aplikace si budou moci stáhnout i do svých mobilů,“ říká přednosta kliniky Ladislav Plánka.