Úředník odpouštěl za úplatek pokuty za přestupky. Soud mu potvrdil trest

Krajský soud v Brně potvrdil tresty pro boskovického úředníka odboru dopravy Filipa Kincla a advokáta Čestmíra Sekaninu. Společně za úplatu odpouštěli dopravní přestupky svým známým. Kincl byl za korupci, zneužití pravomoci a pojistný podvod odsouzený ke čtyřem letům vězení, zákazu činnosti a pokutě 40 tisíc korun. Sekanina, který s ním spolupracoval, k dvouleté podmínce a tříletému zákazu pracovat jako advokát.

Filip Kincl a Čestmír Sekanina se u odvolacího soudu snížení trestů nedočkali
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Řidičům dával za úplatek nižší tresty nebo je dokonce úplně odpouštěl. Sám se ale Filip Kincl ani Čestmír Sekanina, který mu pomáhal, u odvolacího soudu snížení trestu nedočkali. „Soud dospěl k názoru a já s ním souhlasím, že má takovéto protispolečenské chování úředníků správních orgánů dopad na veřejnost a na důvěru ve stát,“ řekl státní zástupce Jiří Kadlec.

Úředník odpouštěl pokuty za jízdu v opilosti i za rychlost

Filip Kincl ovlivnil více než desítku správních řízení. Jednalo se hlavně o jízdu v opilosti, bez řidičského průkazu nebo o pokuty za rychlost. Spolu s advokátem Čestmírem Sekaninou v několika případech vymysleli, jak přestupkové řízení úplně zastavit. V kauze figurovala jména podnikatelů i šéfa městských strážníků. Na jeho žádost Kincl snížil trest jednomu z řidičů. Na protiprávní jednání úředníka upozornil anonym a usvědčily ho policejní odposlechy jeho kanceláře.

Výběr odposlechů byl podle odsouzených zkreslený

Proti trestům, které dostali u okresního soudu, se oba muži odvolali. Tvrdili, že trestní stíhání i obžaloba byly založeny na úmyslně zkresleném výběru odposlechů. Krajský soud rozhodl, že postup byl správný a tresty mužům potvrdil. „S rozsudkem absolutně nesouhlasíme, považujeme ho za scestný a budeme dávat dovolání,“ řekl obhájce Filipa Kincla Josef Čech. Dovolání chce podat k Nejvyššímu soudu. Rozsudek je ale pravomocný. To znamená, že Filip Kincl by měl přestat pracovat na boskovické radnici a nastoupit do vězení a Čestmír Sekanina zase pozastavit svoji advokátní činnost.