Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
úterý 7. července 2015 Bohuslava

Rozpadlou hráz rybníka v Zachotíně hasiči zavezli

Velikost textu:
aktualizováno 12. 6. 2012 20:43

Zachotín (Pelhřimovsko) - Tři čtvrtiny hráze rybníka Dolní Kladiny u Zachotína na Pelhřimovsku se kolem 17:00 rozpadly. V nejvíc ohrožené obci Kletečná byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Večer se ale podařilo hráz zavézt štěrkem z nedalekého lomu. Voda tak odtéká kontrolovaným vybagrovaným přepadem. Evakuace obyvatel v ohrožené Kletečné tak nakonec nebyla nutná. 

Oprava hráze v Zachotíně
Oprava hráze v Zachotíně

Podle statika Povodí Vltavy Jiřího Mrkvy je situace u hráze rybníka Dolní Kladiny stabilizovaná a žádné nebezpečí už nehrozí. Po osmé hodině večer proto začali odjíždět hasiči, kteří na místě celý den pobývali. "Kdyby se situace zhoršila, budou přijata další potřebná opatření. Ve středu bude oprava hráze pokračovat," uvedla mluvčí hasičského sboru Petra Musilová. Část z nich ale na místě zůstane a bude situace celou noc monitorovat. Nadále platí třetí stupeň povodňové aktivity v Kletečné.

Hasiči už od pondělí zpevňovali narušenou hráz kameny. K jejímu zavezení využili čtyři nákladní auta a materiál z nedalekého nemojovského lomu. Dnes odpoledne vytvořili na zabezpečeném místě v hrázi otvor, jímž začali vodu z rybníka regulovaně odpouštět. Akutní nebezpečí podle humpoleckého starosty Jiřího Kučery zcela pomine, až hladina rybníka klesne tímto způsobem o dva metry. Zatím se snížila asi o metr.

Kvůli nestabilní hrázi začaly velké manévry také v nedalekých obcích. Asi 15 stavení v místní části Humpolce Kletečné, která stojí u Jankovského potoka vytékajícího z rybníka, hasiči preventivně obložili pytli s pískem. Pytle s pískem připravili také v Zachotíně, kde však podle hasičů je nebezpečí minimální.

Nakonec nebyla nutná žádná evakuace. Na svém místě zůstaly i děti, které pobývají na škole v přírodě v táboře v obci Mladá Bříště. "Na škole v přírodě je několik desítek dětí, bezprostřední nebezpečí jim nehrozí, pouze jsme je o situaci informovali," řekla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Policie kvůli bezpečnosti uzavřela cyklostezku mezi Zachotínem a Žirovem. Majitel usedlosti pod hrází potom odvedl do bezpečí domácí zvířectvo. "Situaci monitorujeme, pokud by hrozilo nebezpečí, budeme informovat obyvatele," dodala mluvčí. 

přehrát video
Telefonát Blanky Poulové

Že se rozpadá hráz rybníka, se dozvěděli záchranáři v pondělí večer. "Naštěstí si jeden z chatařů všiml, že z rybníka odtéká hnědá voda. Zjistil, že voda si našla cestu kolem nefunkční výpustě a uvědomil hasiče a správce rybníka," řekl starosta Humpolce Jiří Kučera.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo
    Video
    Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo aktualizováno před 59 minutami Evropa rozpačitě reaguje na výsledky řeckého referenda, které odmítlo požadavky úspor navrhované trojkou věřitelů. Zatímco představitelé zemí jižního křídla eurozóny naznačují ...
   • Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené
    Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené aktualizováno před 1 hodinou Atény/Washington – Bankovní prázdniny v Řecku se prodlouží. Tamní banky zůstanou zavřené ještě v úterý a ve středu; limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění. Oznámila to ...
   • Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet
    Video
    Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet aktualizováno před 3 hodinami Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na ...
   • Baroko coby bestseller
    Galerie
    Baroko coby bestseller vydáno před 2 hodinami Zcela nové dílo, věnované barokní architektuře v Čechách, má přes svoji poměrně vysokou cenu (1200 Kč) a značný rozsah (takřka 800 stran) nečekaný úspěch mezi zájemci a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.