Na Moravě létá jeden z největších balonů v Evropě. Zájem odstartovaly Vratné lahve

V Česku začíná hlavní sezona pro vyhlídkové lety horkovzdušnými balony. Nejvíce jich létá na jižní Moravě, kde patří mezi nejoblíbenější lokality Pálavské vrchy, Uherské Hradiště nebo Brno. Nárůst zájmu zaznamenali provozovatelé hlavně po filmu Vratné lahve. Podle jejich statistik ale poptávka roste dál. 

V létě vzlétne na jižní Moravě každý týden několik desítek balonů. Hlavní sezona trvá v závislosti na počasí až do září nebo října. Největší akcí na začátku léta je Balloon Jam.

V Česku je asi dvě stě pilotů balonů a přibližně stejný počet balonů je evidovaný v českém leteckém rejstříku. „Troufám si tvrdit, že na jižní Moravě jich létá čtvrtina,“ dodal prezident Českého balonového svazu Pavel Kostrhun.

Na Moravě létá i jeden z největších balonů v Evropě, do kterého se vejde pětadvacet pasažérů. 

Video Události v regionech (Brno)
video

Vyhlídkové lety balónem zažívají boom

O tradici balonového létání na jižní Moravě svědčí i továrna na jejich výrobu, která zde funguje už 26 let a patří mezi tři největší na světě.

„Vyvážíme do všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Celková roční produkce osciluje kolem devadesáti balonů s tím, že do Česka jdou většinou tak dva, tři,“ řekl obchodník Mirek Borkovec.

Balon má před letadlem přednost

Balony musí mít stejné certifikáty a povolení jako letadla a ve vzduchu musí dodržovat bezpečnostní pravidla. Možnosti jejich ovládání jsou omezené, proto mají kromě koridorů u letiště před letadly přednost.

„Nejsou vidět na radaru, proto vždy spoléháme na hlášení pilota přímo z balonu. Tím určujeme jeho polohu,“ uvedl řídící z letiště Brno Tuřany Filip Lančarič.