Na letiště u Českých Budějovic přijel osobní vlak. Na zkoušku

Na letiště v Plané u Českých Budějovic dorazil v úterý poprvé osobní vlak, i když šlo jen o zkušební soupravu. Právě železnice by ale do budoucna měla propojit letiště s nádražím v jihočeské metropoli. Teď trať využívají jen nákladní vlaky, po úpravách by ale mohla cesta z letiště do Budějovic trvat méně než dvacet minut. Vůbec první letiště v Česku, které je propojené se železnicí, je od loňska v Ostravě-Mošnově. Kritici ale stavbu označovali za zbytečnou kvůli malé vytíženosti. 

První osobní vlak na letišti v Plané
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Na jihu Čech budou zatím jezdit vlaky jen na objednávku, letiště v Plané totiž ještě ani nemá licenci pro mezinárodní provoz. „Momentálně potrvá jízda 30 až 35 minut. V případě, že by se změnila v pravidelný provoz, mohli bychom upravit maximální rychlost až do 90 kilometrů za hodinu,“ uvedl ředitel českobudějovického regionálního obchodního centra Českých drah Jiří Kafka. Teď totiž vlaky využívají vlečku a musí jezdit pomaleji.

V budoucnosti by se železniční trasa měla stát jednou z dalších možností, jak dopravit turisty z letiště do Českých Budějovic a pak dál do Prahy nebo směrem na Šumavu a vodní nádrž Lipno. 

/*json*/{"map":{"lat":48.971922447709616,"lng":14.454494766601576,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.94866087942623,"lng":14.434661865234375,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Letiště v Plané v minulosti patřilo armádě – teď ho vlastní kraj spolu s českobudějovickým magistrátem. Ty se už v roce 2006 dohodly na společné podpoře letiště – o pět let později ale zhruba miliardový projekt na jeho modernizaci zamítla Evropská komise. Od té doby kraj financuje rozvoj ze svého.

Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničních destinací. Mezinánodní licenci by letiště mohlo získat do dvou let: nejdřív ale musí skončit modernizace za půl miliardy korun.

Video Události v regionech (Praha)
video

Pravidelné spoje zatím po trati jezdit nebudou

V Plané by tak mohla přistávat i letadla typu Boeing 737 nebo Airbus A320. O malá regionální letiště mají zájem hlavně nízkonákladoví dopravci typu Ryanair nebo easyJet, kteří se snaží ušetřit na vysokých poplatcích za přistání či „parkování“, jež si účtují velké vzdušné přístavy.

Obyvatele kraje nicméně projekt rozděluje; podle jeho zastánců má význam pro obchod i turistiku, podle odpůrců kraj zapomíná na letiště v rakouském Linci, který není od Budějovic ani sto kilometrů daleko.