Z česko-německé školy na Šumavě sešlo. Není dost německých dětí

V Železné Rudě na Šumavě se společná škola českých a německých dětí neotevře. Problémem je německý zákon, který vyžaduje minimálně osm žáků pro výuku. Pro německou stranu je počet dětí překážka. Zatím tak tamním žákům zbývá komplikovaná cesta do Zwieselu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Česko-německá škola se v šumavské Železné Rudě neotevře

Z budování společné školy na česko-německé hranici sešlo. Měl to přitom být první projekt svého druhu v Evropě. S dětmi měli z Bavorské Rudy do sousední Železné Rudy jezdit od září i dva učitelé.

Česko-německá škola přitom počítala i se společnými předměty. „Tělesná výchova, výtvarná výchova a podobné předměty měly startovat projekt,“ přiblížil zástupce ředitele Základní školy Železná Ruda Jaroslav Lehký.

Potíž ovšem podle starosty Bavorské Rudy Charlyho Bauera je, že bavorské zákony umožňují fungování třídy o minimálně osmi žácích. „Teď se nám tu ale narodí jen dvě děti ročně,“ upřesňuje Bauer.

Do školy do Zwieselu

Projekt měl sloužit také jako řešení komplikované dopravy dětí z Bavorské Rudy do školy. Teď totiž musí jezdit za vzděláním do Zwieselu. Vedení obou měst se ale společné školy nechce vzdát. Česko-německým programem chce zkusit oslovit právě děti ve Zwieselu.

V pohraničí už navíc podobný projekt funguje, děti se v tomto případě setkávají na německé straně hranice. „Daří se nám to na úrovni mateřské školky. Děti dochází do školky v Bavorské Rudě,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr (ODS). 

/*json*/{"map":{"lat":49.238056142804396,"lng":13.175469043505936,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.13893345473129,"lng":13.228569030761719,"type":"6","description":"Železná Ruda"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle Bauera bavorské město zchudlo a mladí se vystěhovávají. „V posledních letech počet obyvatel roste díky Čechům, kteří se tam stěhují. Nyní u nás žije 200 česky mluvících lidí,“ uvedl Bauer. Oba starostové si myslí, že v oblasti bude přibývat smíšených rodin, které by rády dávaly děti do česko-německé školy.