Železnický farář pořídil do kostela vitráž, památkáři mu ji zakázali

Římskokatolický farář Josef Kordík ze Železnice na Jičínsku se dostal do uměleckého sporu s úřady. Na tamní kostel nechal připevnit nové vitrážové okno, jenže památkáři jeho podobu nedovolili a vyzvali farnost, aby vitráž odstranila. Ta ale úřad odmítá poslechnout a namísto toho připravuje instalaci dalších.

Video Události
video

Reportáž: Spor o vitráž v železnickém kostele

Barokní kostel svatého Jiljí byl až donedávna bez vitráží, světlo do kostelní lodi vpouštěla obyčejná jednoduchá skla. Farář Josef Kordík se ale rozhodl prostor svých kázání ozvláštnit a pro železnický svatostánek objednal vitráž svatého Františka z Assisi.

Vyobrazení skromně žijícího světce, k němuž se odkazuje i současný papež, hradil dílem z darů věřících a dílem ze svého soukromého dědictví. Vitrážové okno následně nechal v kostele provizorně předsadit před to původní.

Vzbudil tím ale nevoli památkářů, a to nikoliv kvůli samotné existenci vitráže, ale kvůli jejímu pojetí. „Samotný výtvarný návrh vyznívá problematicky,“ uvádí vedoucí oddělení památkové péče na jičínském městském úřadě Martin Mezera. „Pro prostřední kostela svátého Jiljí je neadekvátní.“

Sv. František z Assisi na vitráži v železnickém kostele sv. Jiljí
Zdroj: Facebook Farnost Železnice

Věřícím se František líbí

Farnost proto památkáři vyzvali, aby vitráž odstranila. „Obrátili jsme se na Akademii výtvarného umění i na galerii moderního umění v Hradci Králové, abychom se odborníků ptali, jestli je výtvarná úroveň díla dostačující. Obě dvě instituce nám nedoporučily s předloženým návrhem souhlasit,“ uvádí Jiří Balský z Národního památkového ústavu.

Farář Kordík ale odmítl poslechnout. „Seženou si spřízněné posuzovatele. Takových bych jim mohl dodat desetinásobně víc. Je to otázka názoru,“ prohlásil k estetickému posudku. „Takhle jsem si to představoval, bylo to moje přání a líbí se mi to,“ dodává s tím, že podstatnější než soud úředníků jsou pro něj ohlasy věřících – a i ty vyznívají příznivě. V anketě, kterou vypsal, přes čtyři stovky farníků uvedlo, že se jim vitráž líbí, a jenom čtyři, že se do kostela nehodí.

V kostele je dalších sedm oken. Farář je připraven, i přes odpor památkářů, dát vitráže také do nich. Podobné by měly být té se svatým Františkem, na výzvu k demontáži reagovat nehodlá a počká na další vývoj. Podle památkářů to tak může skončit pokutou, nebo dokonce nedobrovolným odstraněním vitráže.