Zpoplatněná magie. Panenský Týnec zvažuje vstupné do populárního kostela

Panenský Týnec uvažuje o zpoplatnění vstupu do populárního gotického chrámu, jemuž esoterici přisuzují léčivé účinky. Sakrální torzo z vrcholného středověku totiž chátrá, cena oprav vychází na deset milionů a ty malá obec pouze ve svém rozpočtu najít neumí.

Video Zprávy ve 12
video

Reportáž: Chrám v Panenském Týnci potřebuje opravu

Okolnosti vzniku gotického chrámu Panny Marie v Panenském Týnci nejsou jednoznačné. Růst pravděpodobně začal zkraje vlády Jana Lucemburského a podle některých odborníků se na jeho stavbě podílela i huť Petra Parléře, dvorního architekta Karla IV. Po požáru sousedního kláštera klarisek v roce 1382 ale zůstal nedostavěný, snahu o dokončení kostela nadobro zastavila Bílá Hora.

Do dnešních dní se pak zachovalo jedenadvacet metrů dlouhé, devět metrů široké a až dvacet metrů vysoké torzo chrámové lodi. Ruina gotického chrámu je také už několik let mimořádně populární mezi esoteriky. Podle nich leží ve středu a ve stěnách nedostavěného kostela zdroj pozitivní energie, která má schopnost zmírňovat duševní potíže a deprese.

Právě kvůli magické pověsti – a romantickému prostoru středověkého torza – chrámová loď do Panenského Týnce nedaleko Loun ročně přiláká tisíce návštěvníků, před dvěma lety dokonce zvítězila i v soutěži CzechTourismu o nejatraktivnější turistická místa Česka.

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Zdroj: kachnasekocha.cz
Autor: Kateřina Hubertová

Oprava za deset milionů

Kostelní torzo ovšem potřebuje opravit a městys, ve kterém žije méně než pět set lidí, na rekonstrukci nemá dost peněz. „Nemůžeme dát ani milion, máme rozpočet sedm a půl milionu korun, čeká nás kanalizace, oprava cest a do školy a školky dáváme milion a půl,“ vysvětluje starosta Čížek.

Podle připraveného projektu by ale jen základní opravy populárního turistického cíle vyšly na deset milionů korun. „Je potřeba osadit olověné pláty, vyspárovat poškozené zdivo a potom by na řadu přišli restaurátoři,“ dodává Čížek s tím, že radnice nyní přemýšlí, kde sehnat potřebné peníze.

Ve hře je momentálně zpoplatnění nedalekého parkoviště a uvažuje se i o zpoplatnění vstupu do chrámu, který je momentálně volně přístupný. „Vybírání vstupného by znamenalo celý areál oplotit,“ dodává Čížek s tím, že zdrojem příjmů by mohl být i placený vstup na zpřístupněnou vyhlídku z věže. S opravami chce Panenský Týnec začít do čtyř let.

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Zdroj: kachnasekocha.cz
Autor: Kateřina Hubertová