Stát prodává věznici v Žacléři. A nikdo z místních neví komu

Stát se prostřednictvím ministerstva financí zbavuje areálu někdejší věznice v Žacléři na Trutnovsku. Smlouva už je připravená, ale úřady jméno kupce tají – a místní obyvatele trápí obavy, co se s objekty na česko-polském pomezí stane.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Stát se zbavuje věznice v Žacléři

Věznice vznikla v roce 1967 proměnou bývalého hornického učiliště a pojmout dokázala pět set vězňů. Podle bývalých zaměstnanců věznice šlo o relativně komfortní arest s charakterem internátu nebo ubytovny. Vězeňství areál sloužil do začátku devadesátých let, od té doby chátrá a policisté ho využívají k výcviku zásahů v budovách.

„Je to docela významná část našeho města, v objektu je potřeba velká investice, takže nás osud bývalé věznice i záměr kupce velmi zajímá,“ prohlásil žacléřský starosta Miroslav Vlasák. „Dostali jsme se ale jenom k těm informacím, že nějaký zájemce opravdu je. Nic bližšího nevím.“

Ministerstvo financí už v polovině dubna slibovalo, že kupce odtajní, dosud tak ale neudělalo. „Kupní smlouva ještě není platně uzavřená,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. „V současnosti prověřujeme majetkoprávní poměry u prodávaných nemovitostí a splnění dalších náležitostí nutných k schválení tohoto převodu,“ dodává s tím, že by nového vlastníka mohlo odtajnit zhruba za měsíc.