Pražská rada doladila nové stavební předpisy

Pražské stavební předpisy ožívají. Městská rada schválila jejich novelu, která reaguje na výhrady ministerstva pro místní rozvoj a Evropské komise. Nové předpisy vznikly poté, co loni MMR pozastavilo účinnost předchozí verze. Město chce, aby byly znovu účinné od počátku srpna.

„Pražské stavební předpisy jsme dnes schválili. Jsou jedním z nejzásadnějších dokumentů, které Praha má, a já jsem ráda, že se to po těch všech peripetiích povedlo,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Novela podle ní odstraňuje nejednoznačnosti ve stavebních předpisech. Vypořádala se také s hlavními výtkami, které přišly z MMR i od Evropské komise. Týkaly se přirozené prosvětlenosti, uliční čáry a vyvedení kouřovodů.

Šlo o změnu v dokumentu, který rada schválila již loni po koaliční rozmíšce, kdy radní přípravu předpisů odebrali tehdejšímu náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ/Trojkoalice) a prosadili verzi, kterou předložila primátorka.

Odborná veřejnost je s výsledkem spokojena. „Předpisy jsou ucelené a komplexní. Musím říct, že mám velkou radost,“ řekl architekt Josef Pleskot. Část politiků však má výhrady. Spokojen není především bývalý primátor Tomáš Hudeček, byť v jádru stále jde o někdejší jeho dílo. Kritizoval však snížení regulace reklamy.

Bývalý náměstek Matěj Stropnický, který byl terčem kritiky, ji však odmítl. Poukázal že předpisy reklamu regulují, ale jinak než Hudečkův návrh. Regulaci rozšiřují nejen na zastavitelná území, ale na celou Prahu. Umístění reklam nově omezuje odstup jedné od druhé. Sám ale naopak kritizoval primátorku Krnáčovou, která po něm přípravu předpisů převzala. Míní, že konečná verze mohla být přísnější na developery.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Stavební předpisy mají potřebnou novelu

Jak dlouho budou nové stavební předpisy platit, ale není jisté. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž chce Praze výsadu, podle které může jako jediné město v zemi vydávat vlastní předpisy, odebrat. Návrh navzdory výhradám pražských představitelů zůstává v připravované novele stavebního zákona. „Neumím si představit, na základě jakého právního názoru by toto zmocnění bylo Praze odebráno. Doufám, že to legislativci na MMR budou pečlivě zvažovat,“ poznamenala primátorka.

Ministryně Karla Šlechtová však s návratem výjimky do zákona nepočítá. „Vyjmuli jsme to i na základě chování Prahy. Když jsme připravovali novelu stavebního zákona, tak se nikdo o pražské stavební předpisy nezajímal,“ podotkla.

Stavební předpisy, kterým MMR pozastavilo účinnost kvůli chybějící notifikaci Evropské komise, připravila již Hudečkova městská rada. Město po loňském pozastavení dostalo patnáct měsíců na předložení nových předpisů. Když tak neučinilo, podalo ministerstvo ústavní stížnost. Podle primátorky je nyní, po schválení novely, stížnost bezpředmětná.