Nehoda ochromila pražské hlavní nádraží, výluka potrvá celý víkend

Nehoda prázdného vlaku mezi pražským hlavním nádražím a Vršovicemi  ochromila železniční dopravu v Praze. Na polovinu se snížil počet kolejí, po kterých mohou přijíždět vlaky z Vršovic a odstavného nádraží na hlavní nádraží. České dráhy proto upozornily, že některé vlaky pojedou z jiných nádraží než obvykle. Oprava a omezení provozu potrvá celý víkend.

Soupravový vlak, který odjížděl z hlavního nádraží do depa, vykolejil na zhlaví nádraží, kam jeho část zasahuje. Zbytek zůstale ve druhém vinohradském tunelu a omezil provoz nejenom na trati do Vršovic, ale částečně i na samotném nádraží. „Při výjezdu ze stanice Hlavní nádraží vykolejil na výhybce první vůz vlaku,“ upřesnil průběh nehody mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

I po celém dnu práce zůstávaly v tunelu dva poškozené vozy. Poškozená je také trať. „Po nehodě jsou v tunelu rozlámané koleje, poničené výhybky nebo návěstidla,“ uvedl mluvčí železniční správy. Oprava potrvá zřejmě až do pondělí. Nejprve však bude nutné vyprostit vykolejené vozy. To bude možné v noci, kdy SŽDC na celém nádraží vypne proud.

Přes den sice napájení funguje, ale výluky se postupně rozšířily takřka na všechny významné trati, které z Prahy vedou. Bezprostřední dopad má mimořádná výluka na hlavním nádraží na rychlíky z Českých Budějovic. Ty vůbec nejezdí přes vršovické ani hlavní nádraží a míří rovnou do Holešovic, kde je jejich konečná stanice. V opačném směru však výluka není, do Budějovic je tedy možné odjet i z hlavního nádraží nebo Vršovic.

Konečnou v Holešovicích ale mimořádně mají také rychlíky na lince Brno – Česká Třebová – Praha.

Osobní vlaky S9 z Benešova jezdí na hlavní nádraží v obou směrech, ale jedou odklonem z Hostivaře na hlavní nádraží. Opačným směrem naopak jezdí v řádné trase. Omezení dopadlo i na spěšné vlaky společnosti Arriva Vlaky, které rovněž jezdí z hlavního nádraží do Benešova. Dopravce však upozornil, že až do noci budou jeho spoje nabírat zpoždění, odhadl je na 10 až 15 minut. Rychlíky do Turnova, které začínají ve Vršovicích, potom jedou odklonem mimo hlavní nádraží rovnou do Vysočan. V úseku mezi hlavním nádražím a Vršovicemi odřekly ČD i část spojů regionální linky S8/S80 do Čerčan resp. Dobříše.

Výluka se týká i dalších linek, které přitom úsekem Vršovice – hlavní nádraží neprojíždějí. Plzeňské rychlíky končí i začínají až na Smíchově. Cestující mohou z hlavního nádraží přijet regionálním vlakem linky S7, z nich ale na hlavní nádraží jede jenom část, ostatní rovněž končí na Smíchově. Na hlavní nádraží nezajíždějí ani rychlíky linky Cheb – Ústí nad Labem – Praha, které končí v Holešovicích.

Nehody na železnici nepostihly pouze Prahu

Kromě vykolejení prázdné soupravy na pražském hlavním nádraží se během pátku stalo na železnici i několik dalších nehod. Hned dvakrát se odpoledne střetly vlaky s lidmi, kteří se ocitli v kolejišti v úseku mezi Zábřehem na Moravě a Olomoucí. Střet s pendolinem u Mohelnice i s rychlíkem ve Štěpánově skončily tragicky.