Pracovníci zoo ve Dvoře Králové vracejí zpět uprchlé antilopy

Pohyb bahna v důsledku úterního lijáku poškodil plot areálu safari ve Dvoře Králové nad Labem a několik antilop tudy uteklo. Pracovníkům zoo se do 13:00 podařilo šest vodušek červených dostat zpět do areálu safari.

Vodušky červené
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Bahno z pole nad areálem safari provalilo dva betonové bloky, které jsou součástí plotu. „Z padesátičlenného stáda vodušek červených nám jich necelá desítka odešla včera večer vzniklým otvorem v plotě mimo areál safari na okolní pole. Ostatní zvířata zůstala uvnitř,“ uvedl zoolog Luděk Čulík.

Podle mluvčí Andrey Jiroušové má zoo celkem 57 vodušek červených. „Jsou na několika místech, takže jejich spočítání není úplně jednoduché, proto není možné vyloučit, že by ještě jedna či dvě mohly zůstat mimo areál,“ řekla odpoledne. Pracovníci zoo po voduškách stále pátrají i v okolí zoo. Podařilo se jim ale šest vodušek, které se zdržovaly nedaleko plotu, nahnat zpět zvětšeným otvorem.

  • Zoo žádá všechny, kdo by zahlédl vodušky v případě, že se od areálu vzdálí, aby vytočil číslo právě zoologa Luďka Čulíka, které je 608 143 007.

Voduška červená je středně velká antilopa, jejíž kohoutková výška se pohybuje kolem 90 až 100 centimetrů. Tělo má dlouhé 1,3 až 2,4 metru a váží 70 až 110 kilogramů. Srst má kratší, rezavě hnědou, na bocích světlejší. Hruď a břicho má zbarveny bíle. Štíhlé nohy vodušek jsou z přední strany černé a z vnitřní bílé. „Unikly nám samičky, které na rozdíl od samců nemají žádné rohy,“ uvedla mluvčí.