Liptáková rezignovala na funkce v KDU-ČSL. Nesouhlasí s ukončením dohody mezi lidovci a ČSSD

Bývalá náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková oznámila rezignaci na funkci první místopředsedkyně KDU-ČSL Brno-město i na pozici člena městského výboru strany. Nesouhlasí totiž s pondělním rozhodnutím výboru o ukončení dohody mezi KDU-ČSL a ČSSD o hledání nových koaličních partnerů. V zastupitelstvu města zatím zůstává. Naopak na funkci předsedkyně klubu lidoveckých zastupitelů také rezignuje.

Bývalá náměstkyně brněnského primátora rezignovala na své funkce v KDU-ČSL. V zastupitelstvu zatím zůstává
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Liptáková oznámila rezignaci brněnskému předsedovi strany Jiřímu Miholovi. „Tímto krokem se distancuji od pondělního usnesení Městského výboru KDU-ČSL Brno-město o jednostranném ukončení dohody uzavřené mezi KDU-ČSL a ČSSD za situace, kdy ČSSD neporušila svůj závazek a naopak dávala najevo, že ho respektuje a hodlá dodržet,“ řekla Klára Liptáková.

Sama dohodu porušit nechtěla. „Jsem přesvědčena, že tento postup nelze hodnotit jinak než jako snahu být za každou cenu v uvozovkách při tom,“ doplnila Liptáková, která ještě na počátku minulého týdne byla primátorovou náměstkyní, ale spolu s dalšími dvěma radními funkce složila.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Situaci na brněnské radnici komentuje redaktorka Barbora Měchurová

Zdroj: ČT24

V Brně se v dubnu rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ. KDU-ČSL uzavřela dohodu s ČSSD, ostatní tři strany se dohodly s TOP 09, avšak nikdo neměl většinu v zastupitelstvu. Protože se nepodařilo vytvořit zamýšlenou společnou šestičlennou koalici, dalo ANO jako vítěz voleb nabídku na pětikoalici KDU-ČSL a ČSSD.

Zatímco ČSSD řekla, že dohodu s KDU-ČSL neporuší a do koalice bez lidovců nepůjde, lidovci se v pondělí rozhodli smlouvu se sociální demokracií zrušit, protože podle předsedy Miholy nevedla k žádnému řešení. KDU-ČSL tak bude jednat o nabídce ANO na vytvoření pětikoalice.

Rozhodnutí KDU-ČSL otevřelo cestu k nové koalici

Většina brněnských politických stran vnímá rozhodnutí KDU-ČSL jako otevření cesty k nové koalici. Jednání o spolupráci pěti stran, které by měly vládnout Brnu - tedy hnutí ANO, Žít Brno, zelených, lidovců a TOP 09 - by mohla začít už koncem tohoto týdne. Sociální demokracie se jich ale s největší pravděpodobností účastnit nebude.

„Udělali všechno pro to, aby se do staré koalice vrátili a to za každou cenu. Nerozumíme tomu a nerozumíme ani tomu, proč vypověděli dohodu o společném postupu,“ říká zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD).

Primátor Petr Vokřál je naopak spokojený. „Domnívám se, že to je racionální krok vedoucí k tomu, aby mohla vzniknout nová koalice,“ vysvětluje Vokřál. Primátor si od jednání s lidovci nově bez Kláry Liptákové slibuje, že bude snazší. Byla podle něj radikálním zastáncem štěpení koalice.

Video Události v regionech (Brno)
video

Situaci na brněnské radnici komentoval v Událostech v regionech politolog Stanislav Balík

Zdroj: ČT24