Zloděj za 8 měsíců podle policie vykradl 40 aut. Vzal z nich i vánoční dárky

Parfémy, kabelky i sklenice. Jednačtyřicetiletý muž kradl podle policie z aut vše, co našel. Zaměřil se zejména na parkoviště u velkých obchodních center v Brně, ale za lupem se vydal i do Jihlavy nebo Prahy. Celkem je podezřelý ze 40 krádeží. Muž svou vinu ale popírá a s policií nespolupracuje.

Podle policistů kradl z aut vše – kabelky, dárky i nářadí
Zdroj: ČT24

„Málokdy rozbil okénka, ve většině případů použil lamák, kterým rozlomil vložky zámků. Na parkovišti u nákupních center v krátké době takto rozlomil zámky u pěti šesti vozidel, která stála kousek od sebe. Poodešel a auta sledoval, jestli nepřijde majitel nebo se nespustí alarm,“ popsal průběh krádeží vedoucí Odboru obecné kriminality PČR v Jihomoravském kraji Antonín Hrdlička. 

Ze zaparkovaných vozů bral věci jako rámečky na obrazy nebo sportovní tašky. „Odnesl si úplně všechno, co v těch autech bylo. Nikdy nevnikl do auta, kde by neviděl, že je nějaká odložená věc,“ vysvětlil. Nejvíce ho lákaly odložené tablety a notebooky. Dodal, že v předvánočním období kradl i vánoční dárky. Celková škoda se pohybuje okolo 800 tisíc korun.

Video Muž se zaměřil na velká parkoviště u nákupních center
video

Muž se zaměřil na velká parkoviště u nákupních center. Zdroj: PČR

Zdroj: Policie ČR

Podle policistů muž vykrádal auta od loňského září do letošního května, kdy jej zadrželi. Dopadli jej hlavně díky kamerovým záznamům nákupních center. Během té doby jej podle Hrdličky spatřili lidé asi jen ve dvou případech. „Nebyl agresivní, z místa utekl,“ doplnil. Za obdobnou činnost už byl muž v minulosti trestaný. Nyní mu hrozí až 8 let.

Počet vloupání do aut klesá

Dopadení jednačtyřicetiletého muže je úspěchem. Podle policejních statistik se totiž v posledních pěti letech podařilo objasnit vždy jen 7 až 9 % takových případů. Navíc bylo Brno v roce 2015 podle průzkumu ministerstva vnitra jedno z pěti měst, kde je vykrádání aut nejčastější. Nejrizikovější místem je podle výsledků Praha. V ní je evidováno 42 % z celkového počtu krádeží za loňský rok.

 

Přesto podle statistik bylo v loňském roce vloupání do aut mnohem méně než v předchozích letech. Zatímco v roce 2015 policie evidovala přes 18 tisíc krádeží, v roce 2014 přes 22 tisíc a v roce 2013 dokonce přes 30 tisíc krádeží. V Brně zatím za první čtvrtletí letošního roku je nahlášeno 415 vloupání.