Praha 4 chce nájemce pozemků přemluvit k odkupu, prudce proto zvýšila nájemné

Za pozemky pod domy, které Praha 4 v 90. letech privatizovala, razantně stouplo nájemné. Radnice sice s vlastníky domů uzavřela nájemní smlouvy na 99 let, jenomže nedávno je vypověděla a chce až třicetinásobek původní ceny. Majitelé nemovitostí nyní chystají žalobu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Nájemné je téměř třicetinásobné

Za pozemek o 142 metrech čtverečních zaručovala 99letá smlouva z 90. let nájemné 750 korun ročně. Radnice Prahy 4 ale považuje smlouvu za vypovězenou a žádá 26krát vyšší částku. Městská část odkázala při vypovídání smluv na rozsudek Nejvyššího soudu, který interpretovala tak, že 99letá smlouva je vlastně smlouvou na dobu neurčitou, kterou lze kdykoli vypovědět. „Městská část bude trvat na tomto postupu,“ uvedl místostarosta Lukáš Zicha (STAN – Tučňák).

Městská část tvrdí, že jí nejde ani tak o zvýšení nájemného jako spíše o snahu, aby si majitelé domů pozemky pod nimi koupili. To bez ukončení nájemní smlouvy není možné. Většina majitelů na to ostatně přistoupila.

Zbylí majitelé domů stojících na obecních pozemcích však podmínky odkupu odmítli a zároveň nechtějí platit desetitisíce namísto stovek. Věří, že si městská část vyložila judikaturu Nejvyššího soudu, podle které smlouvy vypověděla, špatně. „Jsem ochoten jít až do Štrasburku,“ podotkl spolumajitel domu v Nuslích Rudolf Mazač.

Advokát odpůrců výpovědi Petr Novotný navíc upozornil, že rozhodnutí Nejvyššího soudu, na které odkazuje radnice, není jediné. „V podobném případě rozhodl tak, že smlouva na dobu 99 let je platná,“ řekl advokát. K soudu mezi majiteli domů a Prahou 4 by ale přesto dojít nemuselo. Iniciativa majitelů domů, kteří se s radnicí zatím nedomluvili, totiž nabízí i kompromisní řešení – odkup pozemků, ale za nižší cenu než městská část požaduje.