Bystrc nebo Žebětín? Brněnské sídliště dělí mezi dvě městské části jedna ulice

Zatímco sousedi napravo bydlí v Žebětíně, sousedi nalevo už v Bystrci. Brněnské sídliště Kamechy totiž patří katastrálně pod dvě městské části. Mezi ně je rozděluje Křepelčí ulice. Někteří obyvatelé Kamech ani netuší, kde doopravdy bydlí. Podle starostů Bystrce a Žebětína není neobvyklé, že volají s žádostí o radu na špatné radnice. 

Kamechy rozděluje Křepelčí ulice
Zdroj: ČT24

„Rodiče tu řeší problémy s umístěním dětí do škol a školek. Když už třeba jedno chodí do Bystrce, tak to druhé může spadat pod Žebětín,“ vysvětila obyvatelka Kamech Monika Novotná. Dodala, že ji při koupi bytu nenapadlo, že kdyby jej koupili ve vedlejším vchodu, mohli by spadat pod jinou městskou část. Raritou je také to, že její sousedi z různých domů chodí na různé pobočky pošty, přesto žijí pár metrů od sebe.

Kamechy dělí na dvě části Křepelčí ulice. Zatímco číslo 2 spadá pod Žebětín, dům číslo 3, který je přes ulici, spadá pod městskou část Bystrc. Podle starosty Bystrce Tomáše Kratochvíla (ČSSD) s netradičním rozdělením sídliště problémy nejsou. „Spíše jde o špatnou informovanost obyvatel v žebětínské části, kteří se obrací na bystrckou radnici. Ta jim ale pomoci nemůže. Ne všichni vědí, kde skutečně bydlí,“ shrnul Kratochvíl.

Kamechám chybí mateřská škola

Sídliště nyní nejvíce trápí chybějící školka. Jedna by se v bystrcké části měla objevit už příští rok, kvůli své poloze budou v přijímacím řízení zvýhodněné právě děti z Bystrce. „Chtěli bychom umožnit, aby do ní mohli chodit i děti ze žebětínské části Kamech,“ dodal Kratochvíl.

Žebětín chce rodičům předškoláků taktéž vyjít vstříc a v roce 2017 se rozšíří MŠ Žabka o 50 míst. „Počítáme, že budeme přijímat děti i z tohoto sídliště,“ uvedl starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL). Dodal, že se domlouvá s dopravním podnikem na posílení autobusových linek. „Jak 52, tak se obnovila i 54. Před měsícem tu proběhly i vrty a počítá se s prodloužením tramvajové tratě,“ vysvětlil. Oba starostové dodali, že  právě na rozvoji hromadné dopravy spolupracují, stejně jako společně řeší třeba dopravní značení. Úklid si ale řeší každá část sama.  

Hranice městských částí se v Brně posouvají

Kvůli rozdělení Kamech se musely posouvat hranice Bystrce a Žebětína. Hranice mezi městskými částmi se v Brně měnili i dříve. Nejčastěji to bylo kvůli zjednodušení a sjednocení údržby veřejné zeleně nebo se zarovnávaly podél ulic. Posouvaly se i kvůli přesahu nových staveb do katastrálních území náležejících dvěma různým částem. 

V roce 2002 například schválilo zastupitelstvo nový předěl mezi Brnem-střed a Bohunicemi při ulici Vinohrady. Platit ale začala až v roce 2014, změnu zdržely restituční spory. Stavba velkého parkovacího domu v Jihlavské ulici zase před čtyřmi lety vedla ke změně hranice mezi Novým a Starým Lískovcem.