Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
úterý 30. června 2015 Šárka

Výcvik pilotů v Pardubicích: prestiž, ale i obavy z hluku

Velikost textu:
aktualizováno 22. 5. 2012 23:09

Pardubice – Mezinárodní tým začne v příštím roce připravovat v Česku vznik vrtulníkového výcvikového centra NATO, mělo by využívat základnu v Pardubicích. Představitelé Severoatlantické aliance projekt schválili na zasedání v Chicagu. Zájem o spolupráci v mezinárodním výcvikovém centru pro posádky vrtulníků zatím deklarovaly Chorvatsko, USA a Slovensko, dalšími účastníky by mohly být Maďarsko, Litva či Lotyšsko. O poslání společného výcvikového vrtulníkového centra se už taky začala zajímat pardubická radnice. Letecký provoz nad Pardubicemi je pro město citlivým tématem.

Vrtulník
Vrtulník

V nadcházejících měsících vznikne mezinárodní projektový tým složený ze zástupců zemí, které se chtějí do projektu zapojit. Ten začne v průběhu roku 2013 připravovat převedení konceptu do reálného života. Středisko bude využívat základnu v Pardubicích, na níž se už nyní cvičí postupně afghánští a američtí piloti, vedle toho by k dispozici mohly být i trenažéry v Ostravě.

Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková jednala se zástupci společnosti LOM, která výcvik pilotů zajišťuje prostřednictvím své dceřiné firmy. Centrum leteckého výcviku se věnuje pilotům od roku 2004 a loni tu zprovoznili jeden z nejmodernějších leteckých trenažérů v Evropě. Na konkrétní informace a termíny ale radnice teprve čeká. Podpisy dílčích smluv s jednotlivými zúčastněnými státy mají trvat minimálně dva roky.

Letiště se v Pardubicích nachází poblíž hustě obydlených částí města. Pro magistrát i místní obvod je nepřijatelné, aby zapojení do projektu znamenalo výrazné zvýšení leteckého provozu. Zástupci města považují výcvik pilotů za prestižní záležitost. Na druhou stranu apelují na dodržování zákona i ochranu místních obyvatel.

přehrát video
Reportáž Michala Klokočníka
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.