Výstava o Karlu IV. poznamenaná sporem. Šéfku hradní památkové péče vyhodili

Výstava uspořádaná k 700. výročí narození Karla IV. se na Pražském hradě otevře bez jednoho z hlavních autorů. Ivana Kyzourová totiž dostala začátkem dubna výpověď z funkce ředitelky odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to odmítl komentovat. Kyzourová však tvrdí, že před výpovědí čelila šikaně. Přípravu výstavy provázely spory o vystavení koruny.

Svatováclavská koruna
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Kyzourová jako ředitelka památkové péče na Pražském hradě od začátku stála za výstavou Žezlo a koruna, která představí české královské korunovace. Výstava už byla připravená včetně katalogu, Kyzourová však byla bez vysvětlení poslední březnový den odvolána z funkce a hned druhý den dostala výpověď.

Hrad sérii výstav představil loni v listopadu. Kyzourová pro hlavní expozici plánovala vystavit jako centrální exponát originál svatováclavské koruny. Spolu s ní by výstava návštěvníkům ukázala i repliky gotického žezla a jablka Karla IV., jejichž originály se nacházejí ve Vídni.

Vstupné na výstavu Žezlo a koruna kvůli jejímu významu a zastoupení vzácných děl tehdy stanovila Správa Pražského hradu asi na 250 korun a ze stejných důvodů plánovala množství návštěvníků regulovat systémem rezervací. V prosinci pak ale prezident Miloš Zeman oznámil tradiční vystavení klenotů ve Vladislavském sále, a to zdarma.

„Mnou navržená koncepce výstavy s korunou jako hlavním exponátem prošla standardním projednáním na všech úrovních Pražského hradu a po jejím schválení se její realizace chopila Správa Pražského hradu. Po tiskové konferenci však došlo k obratu a v prosinci jsem se dozvěděla, že originál koruny ve výstavě Žezlo a koruna nebude. O plánu na tuto změnu se mnou nikdo nemluvil. Vznikl k němu prý nějaký materiál určený panu prezidentovi, který se mi ale nepodařilo získat,“ tvrdí Kyzourová.

Tím však problém neskončil, další neshoda panovala na náhradním řešení. Radikální zásah do již hotové výstavy Kyzourová totiž nechtěla řešit vystavením kopie koruny. „Kopií existuje hodně. Je to exponát již trochu zprofanovaný, vystavuje se i při méně důstojných příležitostech,“ vysvětlila. Nadřízený však podle ní na kopii trval a písemně jí uložil kopii koruny do výstavy zařadit. „To jsem s podrobným vysvětlením odmítla a zároveň se podivila nad nestandardností zásahů do mých odborných kompetencí,“ dodala Kyzourová.

Originál svatováclavské koruny ve výstavě nahradila jejím virtuálním modelem. „Je to věc, která tady ještě nebyla, bude to pro ně zajímavější než okoukaná kopie,“ míní historička. Repliky insignií z doby Karla IV. včetně kopie koruny Hrad ukáže v jiné výstavě v Rožmberském paláci.

Kyzourová mluví o šikaně

„Můj odchod z Hradu se dal předpokládat, protože poslední rok jsem čelila soustavné šikaně ze strany mých nadřízených. Přesto mě okamžitá výpověď před spuštěním projektu Karel IV. zaskočila,“ řekla bývalá šéfka hradní památkové péče. „Jsem v kontaktu s právníkem,“ řekla. Konkrétní kroky nechce specifikovat.

Ivana Kyzourová v roce 2013 při úpravě korunovačních klenotů
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Podle informací ČTK může být za tím, proč byla na Hradě poslední dobou v nemilosti, i její někdejší zabránění necitlivé úpravě kanceláře jednoho z lidí, kteří na Hrad nastoupili s prezidentem Milošem Zemanem.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček prohlásil, že personální změnu nebude komentovat. Středobodem oslav podle něj bude výstava korunovačních klenotů, „a to bez nutnosti hradit vstupné“. Středobodem ale měla být výstava připravovaná právě Kyzourovou, jak i Hrad dříve uváděl.