ANO vyzvalo Tomáše Kratochvíla, aby opustil brněnské zastupitelstvo. Potřebuje jeho křeslo

Hnutí ANO vyzvalo Tomáše Kratochvíla, aby složil mandát zastupitele Brna. Důvodem je obžaloba Kratochvíla z krácení daně. Kratochvíl získal mandát za ANO. Později se stal nezařazeným zastupitelem, protože ho hnutí vyloučilo. Pokud by Kratochvíl mandát složil, mohlo by to vyřešit patovou politickou situaci v Brně.

ANO chce, aby Tomáš Kratochvíl složil mandát zastupitele města Brna
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Tomáše Kratochvíla hnutí ANO sice  před časem vyloučilo ze svých řad, nicméně podle místopředsedkyně hnutí Taťány Malé by se měl řídit etickým kodexem ANO, který členům ukládá, že v případě zahájeného trestního stíhání neprodleně rezignují na volený mandát.

Tomáš Kratochvíl zatím o složení mandátu neuvažuje

Státní zástupce viní Kratochvíla z vystavování fiktivních faktur své nábytkářské firmy Toka, kterými zkrátil daň o necelé dva miliony. Tomáš Kratochvíl ale už dříve řekl, že mandát nesloží a že se ničeho nedopustil.„ Abych odešel ze zastupitelstva, musel bych dostat nepodmíněný trest. Asi si to někdo hodně přeje, ale já s tím nepočítám. Věřím, že žijeme v právním státě a máme nezávislý soud,“ řekl Tomáš Kratochvíl, který byl v minulosti brněnským předsedou ANO a radním Brna. „Respektujeme presumpci neviny, ale z morálního hlediska nemá pan Kratochvíl jinou možnost než rezignovat. Nejsme jen ve fázi trestního stíhání, ale je už i podaná obžaloba,“ řekla Taťána Malá. „Jakékoliv takové prohlášení je zbytečné a netýká se mě. Nejsem členem ANO, byl jsem z něhovyloučen,“ řekl Kratochvíl a dodal, že do verdiktu soudu nechce záležitost komentovat. Městský soud v Brně se bude Kratochvílovým případem zabývat 25. května.

Kratochvílova rezignace by pomohla čtyřbloku získat většinu

Pokud by složil Tomáš Kratochvíl mandát zastupitele, mohlo by to vyřešit patovou situaci v Brně. V dubnu se rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ kvůli sporům ANO a KDU-ČSL. ANO zůstalo s Žít Brno a SZ a přibraly ještě TOP 09. K zisku většiny mezi 55 zastupiteli však čtyřbloku chybí jediný hlas. Pokud by Kratochvíl odešel ze zastupitelstva, jeho náhradníkem by se stal za ANO Jiří Faltýnek, čímž by čtyřblok získal nejtěsnější většinu v zastupitelstvu. ANO má 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS pět, KSČM, SZ a TOP 09 po čtyřech a poslední mandát má Kratochvíl.